Zamknij

Osiedle pustych zamków Disneya zyska mieszkańców? Inwestycja ma zostać dokończona

Redakcja
11.02.2019 10:22
Osiedle zmaków Disneya w Turcji
fot. Twitter/Archinect

W północno-zachodniej Turcji powstało osiedle domów przypominających zamki Disneya. Projekt Burj Al Babas miał przynieść ogromne zyski inwestorom, jednak kryzys gospodarczy pokrzyżował ich plany. Teraz może się to jednak zmienić. Jest szansa, że w obecnie pustym "miasteczku disneyowskim" w końcu pojawią się mieszkańcy. 

Projekt nazwany Burj al Babas realizował turecki deweloper Sarot Group za ponad 200 mln dolarów. Zgodnie z założeniami osiedle miało składać się z 732 domów, a właściwie małych zamków, które przypominają te z czołówek bajek Walta Disneya. Budowa miasta złożonego z samych zamków została nagle przerwana przez kryzys walutowy, który wpłynął także na rynek nieruchomości. Deweloper nie był w stanie dalej inwestować w "osiedle marzeń". Do momentu złożenia wniosku o ochronę przed upadłością ukończono budowę 587 domów, które obecnie stoją puste. 

Osiedle pałaców Disneya zostanie dokończone?

Teraz jednak pojawiła się szansa, że to bajkowe osiedle nie będzie już opuszczone, a do domków Disneya będą mogli wprowadzić się mieszkańcy. Wierzyciele ogłosili chęć dokończenia inwestycji, a proces upadłości został wstrzymany. Do tej pory sprzedano 350 zamków, a ukończonych zostało 587. Ceny nieruchomości wahają się, w przeliczeniu na złotówki, od 1,38 mln do 2,12 mln zł.

Internauci zwracają jednak uwagę na fakt, że o ile przyjemnie byłoby mieszkać w miniaturowym „disneyowskim” pałacyku, o tyle posiadanie identycznego domu w niezwykle bliskiej odległości "od sąsiada" nie wydaje się już tak bajkowe.

Początkowo oddanie do użytku osiedla Burj al Babas zaplanowano na październik 2019 roku, ale raczej nie ma szans na dotrzymanie tego terminu. Ważne jest jednak, że prace budowlane najprawdopodobniej zostaną wznowione, a nie całkowicie wstrzymane. 

Zobacz także

Źródło: tvn24.pl, wp.pl

___

RadioZET.pl/NC