Zamknij

Ostrawa na weekend. Atrakcje i zabytki czeskiego miasta

Nina Czochara
26.11.2019 16:09
Ostrawa w Czechach
fot. Shutterstock

Ostrawa, trzecie co do wielkości miasto w Czechach, jest coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Choć przez długi czas kojarzona była niemal wyłącznie jako typowy ośrodek przemysłowy, z czasem zaczęła przyciągać bogatym życiem kulturalnym i imprezowym. Choć w mieście nie ma zabytkowego centrum, miasto może pochwalić się kilkoma cennymi obiektami. Jakie atrakcje czekają w Ostrawie i co warto zobaczyć? Podpowiadamy. 

Ostrawa jest stolicą kraju morawsko–śląskiego. Ma ponad 214 km2 powierzchni, co czyni ją trzecim co do wielkości miastem w Czechach. Ostrawę odwiedzają chętnie turyści z Polski, ponieważ od naszej granicy do czeskiego miasta jest zaledwie 10 km. Polskie Linie Lotnicze LOT zapowiedziały, że w marcu 2020 uruchomią połączenie z Warszawy do Ostrawy

Dolne Witkowice (Dolní Vítkovice)

To ogromny, poprzemysłowy teren, w którym do 1998 roku działała huta stali i kopalnia. Miejsce to awansowało do grona czeskich zabytków techniki, a poprzemysłowe budynki zyskały nowe funkcje – zbiornik na gaz zmienił się w wielką salę koncertową, a elektrownia w centrum nauki. Możliwe jest też zwiedzanie z przewodnikiem wielkiego pieca.

Dolne Witkowice - Ostrawa
fot. Shutterstock

Dolne Witkowice jest rajem dla miłośników poprzemysłowych zabytków, w których można poczuć się jak na planie filmu science-fiction. Dziś miejsce zostało odnowione i stało się atrakcją turystyczną. Niewykluczone, że wkrótce trafi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ulica Stodolni

To tak naprawdę imprezowe centrum Ostrawy. Na ulicy mającej zaledwie 400 metrów długości znajdziemy ponad 60 barów, klubów, dyskotek, restauracji i kawiarni. Całość tworzy tętniącą życiem mieszankę kolorów, smaków i gatunków muzycznych. Kultowa ulica Stodolni stała się nieformalnym, klubowym centrum Europy Środkowo-Wschodniej. Na miejscu organizowane są liczne występy, koncerty, spotkania z artystami i imprezy rozrywkowe. Zabudowę ulicy stanowią raczej proste w swej stylistyce XIX-wieczne kamienice. Swoją sławę ulica zawdzięcza szczególnie panującej tu niepowtarzalnej atmosferze.

Kościół Boskiego Zbawiciela w Ostrawie

Zabytkowy Kościół Boskiego Zbawiciela powstał w latach 1883-1889. To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Ostrawie – charakteryzuje się zaokrąglonym prezbiterium oraz imponującą frontową elewacją w stylu klasycystycznym.

Kościół Boskiego Zbawiciela w Ostrawie
fot. Shutterstock

Uwagę zwracają też dwie 67-metrowe wieże oraz znajdujące się wewnątrz rzeźbione stacje drogi krzyżowej.

Wieża Widokowa 

Aby spojrzeć na Ostrawę z góry, warto odszukać budynek Nowego Ratusza. Częścią tego budynku jest wysoka na ponad 85 metrów wieża z punktem widokowym. Z samej góry roztacza się szeroka panorama na czeskie miasto oraz pobliskie Beskidy. Nowy Ratusz jest najwyższym tego typu obiektem w Czechach. 

Ostrawa
fot. Shutterstock

Stary ratusz w Ostrawie

To jeden z najbardziej wiekowych budynków w Ostrawie. Pierwszy obiekt stanął w tym miejscu prawdopodobnie na początku XVI wieku. Niestety ratusz został zniszczony w czasie pożaru miasta w tym samym stuleciu. Z czasem obiekt poddano renowacji i dobudowano dwie części. Obecnie w starym ratuszu znajduje się Muzeum Ostrawskie. 

Muzeum Miniatur Miniuni

Ostrawski park miniatur jest popularnym punktem odwiedzin szczególnie wśród rodzin. Na terenie 1,5 ha znajduje się ponad 30 europejskich obiektów odtworzonych w skali 1:25. Wśród prezentowanych minibudynków można wyróżnić m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Krzywą Wieżę w Pizie, londyński Big Ben. Park można zwiedzać od kwietnia do grudnia (poniedziałek – sobota).

___

RadioZET.pl/NC

Ulica Stodolni