Zamknij

Dawny areszt na Mazurach stanie się hotelem? Władze chcą przyciągnąć turystów

Redakcja
04.06.2020 09:43
Jezioro Drwęckie, Ostróda
fot. Shutterstock

Ostróda ogłosiła przetarg na sprzedaż gruntów i budynków po dawnym areszcie śledczym dla kobiet. Władze powiatu liczą, że przyszły nabywca stworzy tam hotel. Lokalizacja, w pobliżu bulwaru i brzegu Jeziora Drwęckiego, mogłaby w przyszłości przyciągnąć turystów. 

Jak powiedział starosta ostródzki, Andrzej Wiczkowski, budynek dawnego aresztu jest położony w reprezentacyjnej, turystycznej części miasta.

W jego ocenie najlepszym pomysłem na wykorzystanie tego obiektu przez przyszłego nabywcę byłby hostel czy hotel niższej kategorii. - Możliwość przenocowania w dawnym więzieniu mogłaby być atrakcyjnym chwytem marketingowym - dodał.

Ostróda sprzedaje dawny areszt dla kobiet

Od czasu likwidacji aresztu, czyli przez ostatnie dwa lata, obiekt był nieużywany. - Początkowo chcieliśmy stworzyć tam ośrodek socjoterapii dla młodzieży, ale wstępna wycena przekwalifikowania tego budynku po prostu nas przerosła, bo miało to być ponad 4-5 mln zł - mówił Wiczkowski.

Dlatego po uzyskaniu zgody wojewody warmińsko-mazurskiego starostwo postanowiło wystawić nieruchomość na sprzedaż. Cenę wywoławczą ustalono na 1,673 mln zł. 

Przetarg dotyczy sprzedaży gruntów o powierzchni blisko 30 arów i kompleksu dziewięciu budynków. Poza głównym, trzykondygnacyjnym gmachem dawnego aresztu, są to m.in.: magazyn, warsztaty, budynek administracyjny i garaże.

Areszt w Ostródzie na sprzedaż
fot. Agencja SE/East News

ZOBACZ TAKŻE: Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc

Główny budynek dawnego kompleksu penitencjarno-administracyjnego i warsztaty wzniesiono przed II wojną światową, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku. Od początku obiekt pełnił funkcje więzienia. Od 1978 r. był to areszt śledczy dla kobiet, przewidziany na 75 miejsc.

Ostatni kapitalny remont budynku przeprowadzono w 1973 r. W ocenie służby więziennej, położenie i wymiary działki praktycznie uniemożliwiały rozbudowę jednostki.

Ostródzki areszt dla kobiet był jedną z placówek, które z końcem marca 2018 r. zostały zlikwidowane decyzją resortu sprawiedliwości w związku z reorganizacją funkcjonowania więziennictwa, która miała służyć m.in. optymalizacji kosztów i poprawie warunków służby. Nieruchomość należy obecnie do Skarbu Państwa reprezentowanego przez starostę ostródzkiego.

Źródło: PAP