Zamknij

Oszuści okradli LOT. Wyłudzili od linii 2,6 mln złotych za nowe samoloty

Nina Czochara
17.06.2019 11:19
Samolot linii LOT
fot. Thierry Monasse/REPORTER

2,6 mln złotych raty za nowe samoloty LOT-u trafiło na konto hakerów - podały "Wydarzenia" telewizji Polsat. Wszystko z powodu podrobionej faktury. Przelane pieniądze najpierw trafiły do banku na Cyprze, a następnie zostały błyskawicznie przetransferowane przez oszustów do jednego z państw Azji.

Do oszustwa miało dojść w listopadzie 2018 roku. Jedna z pracownic linii LOT dostała wysłaną przez internet fakturę, na której były dane producenta samolotów, które latają w barwach polskiego przewoźnika. Okazało się jednak, że dokument wysłali podszywający się pod producenta złodzieje. 

Hakerzy okradli LOT

Na konto hakerów trafiło 700 tys. dolarów (ponad 2,6 mln złotych). Polskiemu przewoźnikowi udało się odzyskać tylko część pieniędzy - 200 tys. dolarów, czyli około 750 tys. złotych.

Rzecznik prasowy PLL LOT, Adrian Kubicki, potwierdził, że doszło do wyłudzenia pieniędzy od polskiego przewoźnika narodowego.

– Spółka LOT w ubiegłym roku padła ofiarą przestępstwa polegającego na wyłudzeniu środków. Były to środki, które miały zostać przeznaczone na opłatę za samoloty – powiedział.

Według Krzysztofa Czeczota, partnera zarządzającego firmy ARC Consulting, tego typu oszustwo "to ewidentny brak procedur i przestrzegania tych procedur w linii".

Jak podaje Polsat News, w maju tego roku niespodziewanie ze stanowiskiem pożegnał się jeden z wiceprezesów LOT-u, który był w spółce odpowiedzialny za sprawy finansowe.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: polsatnews.pl

___

RadioZET.pl/NC