Zamknij

Otwarto największy "hostel kapsułowy" w Warszawie. Ile kosztuje nocleg w takim miejscu?

Redakcja
05.12.2018 12:06
Hotel Kapsuła Warszawa
fot. kapsulahostel.pl

Nowy Hostel Kapsuła jest największym tego typu obiektem w całej stolicy. Choć otwarto go zaledwie kilkanaście dni temu, już przyciągnął turystów z różnych części świata. Ile kosztuje i jak wygląda noc w kapsule? 

Moda na miniaturowe "pokoje" przywędrowała z Japonii, gdzie w latach 80. powstał pierwszy tego typu obiekt. Dziś hotele kapsułowe spotkamy również w Polsce. W samej Warszawie istnieje kilka takich miejsc, ale są raczej niewielkie obiekty - często mieszkania ze wstawionymi do środka kilkoma kapsułami. Na pomysł stworzenia dużego "hostelu kapsułowego" w centrum stolicy wpadł Adam Wawrzyński z Bydgoszczy. Sam kiedyś potrzebował noclegów w stolicy na dzień lub dwa i był z tym problem, bo okoliczne hostele były drogie i trzeba je było rezerwować z wyprzedzeniem. Według niego obłożenie hoteli w centrum Warszawy prawie przez cały rok wynosi ponad 90 proc. i wciąż rośnie zapotrzebowanie na nowe miejsce noclegowe. Właśnie dlatego zdecydował się stworzyć miejsce, które rozwiąże ten problem. 

Hostel Kapsuła: co oferuje?

Hostel Kapsuła w Warszawie to ogromny obiekt – posiada 114 kapsuł, ale docelowo ma być ich prawie 150. Na potrzeby hostelu właściciele przerobili połowę budynku dawnej Telekomunikacji Polskiej przy ul. Dowcip, tuż przy Mazowieckiej. Remont kosztował 2,8 mln zł.

Jak działa takie miejsce? Po zameldowaniu zostawiamy odzież wierzchnią w szatni przy recepcji na parterze, dostajemy pilota do swojej kapsuły i idziemy z bagażami na pierwsze piętro. Walizki zostawiamy w szafkach zamykanych na kluczyk, potem pilotem otwieramy swoją kapsułę - drzwi przesuwają się do góry.

Kapsuła ma ponad 2 metry długości i ok. 1 metra szerokości i wysokości. Jest przeznaczona wyłącznie dla jednej osoby. W środku znajdziemy materac z pościelą, listwę oświetleniową i wentylator. Przez małe otwory wpada do środka świeże powietrze z sali. Jak tłumaczy Adam Wawrzyński (cytowany przez "Gazetę Wyborczą"): – W kapsule nie ma niczego, co jest łatwopalne. Nawet oparcie z tyłu kapsuły jest zrobione z materiału najwyższej, piątej klasy odporności na ogień, tak jak w hotelach pięciogwiazdkowych

Łazienki z prysznicami i toaletami znajdują się na zewnętrznych korytarzach. W przestronnej kuchni przy recepcji można się napić kawy z ekspresu, wkrótce mają pojawić się również automaty z kanapkami i jogurtami. W całym obiekcie obowiązuje całkowity zakaz palenia i picia alkoholu.

Zobacz także

Od 69 zł za nocleg w kapsule

Ile zapłacimy za nocleg? Ceny rozpoczynają się od 69 zł na noc - do wyboru kapsuła dolna i górna. Istnieje nawet możliwość wyboru materaca - miękkiego lub twardego. 

Chociaż hostel działa dopiero od 21 listopada 2018, już nocowało tam 200 gości z blisko 20 krajów świata. Kto najczęściej wybiera takie miejsce? To zwykle osoby, które przyjeżdżają tu na krótko do pracy, w interesach lub czekają na samolot (...) Zależy nam na klientach, którzy regularnie nocują w hostelach ze względu na pracę, częste przyjazdy do stolicy, to tzw. heavy userzy – tłumaczy Wawrzyński, cytowany przez "GW". 

ZOBACZ TAKŻE: Warszawa: co warto zobaczyć? Oto 10 największych atrakcji stolicy 

Zobacz także

Źródło: Gazeta Wyborcza

___

RadioZET.pl/NC