Zamknij

PKP chce wprowadzić "opłatę dworcową". Bilety będą droższe

Redakcja
28.05.2018 10:45
Dworzec kolejowy
fot. Shutterstock

PKP rozważa wprowadzenie tzw. opłaty dworcowej. Choć ma być w założeniu pobierana bezpośrednio od przewoźników, to eksperci uważają, że wpłynie ona na ceny biletów i dotnie samych pasażerów. 

Jak donosi serwis tvn24.pl, Polskie Koleje Państwowe już prowadzą w tej sprawie negocjacje z przewoźnikami. PKP tłumaczy, że zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym z grudnia 2016 r. może pobierać opłaty od przewoźników za dostęp do infrastruktury, tj.: hole, poczekalnie czy ciągi komunikacyjne. Na razie wiadomo, ile wyniesie ta opłata.

PKP: opłata dworcowa może wpłynąć na ceny biletów

Zdaniem PKP taka opłata pozwoli na częściowe pokrycie kosztów związanych z udostępnianiem dworców pasażerom, a także zwiększenie jakości usług dostarczanych przez spółkę. 

Eksperci nie podchodzą jednak to tego pomysłu zbyt entuzjastycznie. Uważają, że taka zmiana może dotknąć samych pasażerów, przez podwyższenie cen biletów, a także prawdopodobne anulowanie niektórych, nieopłacalnych połączeń kolejowych. 

- Jeżeli pojawi się jakaś opłata, to w jakiś sposób za nią zapłacimy. Jeżeli nie zapłacimy na bilecie, to zapłaci to za nas ktoś, kto dotuje kolej, czyli zapłacimy w podatkach - powiedział w tvn24bis.pl Jakub Majewski, ekspert rynku kolejowego i prezes Fundacji ProKolej.

Sami przewoźnicy ostrzegają, ze opłata dworcowa może być wysoka i jest uzależniona od kilku czynników, m.in. jakości dworca, klasy pociągu czy liczby przystanków na trasie.

- Płacimy już za najem powierzchni na dworcach pod kasy, biura obsługi klienta i inne nasze pomieszczenia. Teraz chce się nas zmusić do płacenia za hole, korytarze, kaplice, trawniki – mówi Bogusław Godlewski rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Godlewski dodał również, że wprowadzenie opłaty dworcowej z pewnością będzie miało wpływ na ceny biletów oraz na liczbę połączeń.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

PKP Intercity otwiera nowe połączenia w całym kraju

•  Koniec tanich biletów? W Szwecji wprowadzono nowy podatek lotniczy

Źródło: tvn24.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC