Zamknij

Powstał "Dekalog bezpiecznego turysty". Ma pomóc ograniczyć ryzyko zarażenia w podróży

Redakcja
12.05.2020 09:28
Plaża w Sopocie
fot. Shutterstock

Polska Organizacja Turystyczna opublikowała "Dekalog bezpiecznego turysty". Jest to szereg zasad i zaleceń, których stosowanie ograniczy ryzyko zakażenia koronawirusem w czasie podróży. Jak będą wyglądały wakacje w tym roku?

– Obserwujemy wzmożone zainteresowanie turystyką krajową, co jest dobrym prognostykiem dla branży – powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Dodał, że ma świadomość tego, iż nadal najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów i pracowników obiektów turystycznych.

Właśnie dlatego powstał "Dekalog bezpiecznego turysty", który został pozytywnie zaopiniowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dekalog zawiera podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać na obecnym etapie rozwoju pandemii.

- W jednym miejscu zebrane zostały najważniejsze zalecenia, aktualne na dzień publikacji. Będzie on podlegał zmianom wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną - napisano. - Składa się on ze wskazówek, jak należy postępować w obecnych okolicznościach - dodano.

Dekalog bezpiecznych podróży 2020

"Dekalog bezpiecznego turysty" to rekomendacje POT dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych, wydane po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Jakie zalecenia wydała Polska Organizacja Turystyczna?

Przede wszystkich zaleca się podróżnym odwołanie lub przełożenie wyjazdu, jeśli mamy objawy zakażenia koronawirusem. W miarę możliwości POT zachęca też do podróżowania z ludźmi, z którymi spędzamy czas na co dzień.

Jeśli objawy zarażenia wystąpią już podczas wyjazdu, podróżujący powinni poinformować zarówno odpowiednie służby, jak i obsługę obiektu, w którym aktualnie przebywają.

POT w "Dekalogu" zaleca się turystom stosowanie się do szczegółowych zasad, obowiązujących w środkach transportu zbiorowego, obiektach turystycznych czy noclegowych. Polecane jest również sprawdzenie dostępnej oferty hoteli, np. w kwestii możliwości dostarczania posiłków do pokoju, zwłaszcza w kontekście ograniczenia działalności obiektów gastronomicznych. Istotne jest również sprawdzenie dostępności atrakcji turystycznych, z których część może być nadal zamknięta, bądź działać w ograniczonym zakresie.

Wedle POT, podróż nie zwalnia ze stosowania zasady dystansowania społecznego. - Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego. Unikaj skupisk ludzkich. Pamiętaj o obowiązującym obecnie zakazie organizowania zgromadzeń oraz imprez - czytamy w komunikacie.

Ostatnia, dziesiąta zasada "Dekalogu" namawia do stosowania się do aktualnych ogólnych zasad i ograniczeń. - Zachowaj dystans społeczny, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach jest strona www.gov.pl/web/koronawirus - napisano.

POT poinformowała, że "Dekalog" jest częścią większej kampanii "Odpoczywaj w Polsce bezpiecznie".

ZOBACZ TAKŻE: 

___

RadioZET/pl/PAP/NC