Zamknij

Pafos: miasto zakochanych i klejnot UNESCO

Redakcja
24.07.2018 15:54
Półwysep Akamas
fot. Shutterstock/na zdj. półwysep Akamas

Miasto w całości wpisane na listę UNESCO. Zakątek piękna i miłości. Doskonałe miejsce na słoneczny wypoczynek. Pafos jest idealnym kierunkiem na wakacje. Blisko, tanio i ciepło przez cały rok.

Pafos to urokliwe miasto oraz popularny ośrodek turystyczny położony na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. W czasach rzymskich i hellenistycznych to portowe miasto było stolicą kraju, dziś jest oblegane przez tłumy zagranicznych turystów. Z czego słynie Pafos i dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Podpowiadamy.

Pafos: zabytki i miejsca, które trzeba zobaczyć

Pafos to przede wszystkim zabytki pochodzące z różnych epok, dzięki którym miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na początek warto zatrzymać się przy bizantyjskim zamku, który wznosi się u wejścia do portu Pafos. Fort powstał XIII wieku, a w kolejnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany i burzony – znajdowały się tu koszary, więzienie, a nawet magazyn soli. Obecnie na terenie zamku prowadzone są prace archeologiczne.

shutterstock_park archeologiczny kato

Wielbiciele zwiedzania powinni odwiedzić też Park Archeologiczny Kato, również widniejący na liście UNESCO. Częścią parku są tzw. Grobowce Królewskie. Jest to starożytna nekropolia, gdzie w jaskiniach wykutych w skale chowani byli członkowie rodzin królewskich. Do cennych reliktów należą mozaiki rzymskie (w Domu Tezeusza i Ajona) przedstawiające sceny z mitologii greckiej.

Cennym zabytkiem Pafos jest także kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa. Świątynia została wzniesiona w XV wieku na fundamentach dawnej, największej bazyliki Cypru z IV wieku n.e. Podobno właśnie w tym miejscu apostoł Paweł, który przybył na wyspę z Barnabą, by głosić Słowo Boże, poddany został karze chłosty.

Zobacz także

Miasto Afrodyty

Miasto chętnie odwiedzają… zakochani. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że podobno u wybrzeży Pafos narodziła się bogini miłości i piękna. Dowodem na to jest słynna Skała Afrodyty wynurzająca się z turkusowych wód Morza Śródziemnego. Przybywający tu turyści wierzą, że opłynięcie tej skały pozwoli zachować wieczną młodość, a kąpiel przy blasku księżyca zagwarantuje szczęście w miłości. 

skała Afrodyty
fot. Shutterstock

Młodzi zakochani przyjeżdżają do Pafos również po to, aby ślubować sobie miłość na całe życie. Kościół Agia Kyriaki czy też kaplica Św. Jerzego goszczą młode pary z całego świata. Jednym z najchętniej wybieranych miejsc na romantyczną ceremonię jest ortodoksyjna kaplica tuż nad zatoką Agios Georgios (podobno termin ślubu trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem). 

Plaże, natura i… żółwie

Na północ od historycznego Pafos kryją się kameralne plaże i malownicze zatoczki z błękitną wodą. Największe wrażenie robi oddalony o około 40 km od centrum półwysep Akamas – najdzikszy zakątek Cypru, a zarazem raj dla miłośników nurkowania oraz pieszych i rowerowych wycieczek. To jedyny zakątek na wybrzeżu, gdzie nie rozwinęła się infrastruktura turystyczna. Spokój, fantastyczne krajobrazy i nietknięta przez człowieka przyroda – tak najprościej można opisać to miejsce.

Lara Beach
fot. Shutterstock/na zdj. Lara Beach

Poniżej półwyspu znajduje się długa, szeroka i piaszczysta plaża Lara Beach, gdzie przy odrobinie szczęścia można zobaczyć żółwie Caretta caretta. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również plaża St George Beach, położona w okolicy Pafos – niewielka, kamienista, z długą promenadą, wzdłuż której można spacerować i podziwiać fantastyczne widoki.

Zobacz także

Pafos: informacje praktyczne

Położenie: południowo-zachodni Cypr
Lotnisko: Port lotniczy Pafos położony jest ok. 16 km od samego centrum miasta.
Pogoda w Pafos: Najwyższych temperatur można spodziewać się w lipcu i sierpniu – ok. 30˚C w ciągu dnia. Zdecydowanie nie jest to dobry czas na zwiedzanie. Lepszym okresem na urlop może być wiosna lub jesień – kiedy temperatury oraz ceny są niższe, a turystów zdecydowanie mniej.
Ceny wakacji w Pafos: Tygodniowe wakacje w Pafos, w hotelu 4-gwiazdkowym (z przelotem i 2 posiłkami) kosztują ok. 1900 zł/osobę we wrześniu. Wczasy w październiku są kilkaset złotych tańsze. Najkorzystniej cenowo jest znaleźć ofertę w ramach Last Minute.

___

RadioZET.pl/NC