Zamknij

Pakuj się do Płocka

Pakuj się do Płocka
fot. Materiały prasowe

(Zdjęcie 1, zdjęcie 1.1)

Zapraszamy do odwiedzenia Płocka. Jesteśmy pewni, że będą Państwo oczarowani.

Idealna okazja nadarza się w najbliższy weekend 24-26 września podczas akcji Płock za pół ceny.

Ponad 100 punktów zaprasza turystów i mieszkańców do skorzystania z oferty w obniżonych cenach. W akcji udział biorą instytucje kultury oraz muzea, obiekty sportowe, rekreacyjne i usługowe, restauracje, kawiarnie, sklepy, gabinety kosmetyczne, laboratoria.

Wjeżdżając do Płocka od strony Wisły nie sposób oderwać wzroku od malowniczego Wzgórza Tumskiego. Wysoka skarpa to zarówno piękny taras widokowy na rozlewającą się po horyzont szeroką wstęgę Wisły, ale także świadek kulturowego i historycznego bogactwa Płocka. Na Wzgórzu Tumskim znajduje się katedra i zamek. Ich strzeliste wieże przypominają o wspaniałej historii miasta, które na przełomie XI i XII w. - za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego – było faktyczną stolicą Polski. Kiedy trzy wieki później Władysław Jagiełło wracał zwycięsko spod Grunwaldu, jego szwagier, książę Ziemowit wydał dla niego wspaniałą ucztę właśnie na płockim zamku. Płocka skarpa, nazywana czasem „skarpą skarbów”, kryje jeszcze wiele tajemnic z przeszłości. To tylko jedno z miejsc, którego historia zapisała ważny rozdział w dziejach Polski. Wystarczy natomiast krótki spacer ulicami miasta, aby dostrzec, że jesteśmy w mieście tradycji. Jego stare mury, świadkowie wielkiej historii, mogą opowiedzieć losy miasta i wielu pokoleń jego mieszkańców, których osobowość i działania pozostawiły niezatarte ślady – kamienie milowe na drodze przez stulecia.

Płock ma niepowtarzalny urok i atmosferę, jaką daje mieszanka wielowiekowej historii z nowoczesnością, sztuki z techniką, dzikiej natury z rozwiniętym przemysłem, ciszy starych murów z festiwalowymi brzmieniami. Z tych kontrastów wyrasta miasto o dużym potencjale turystycznym i gospodarczym, nastawione na rozwój i zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości życia.

Zdjęcie3 (Ratusz)
fot.
zdjęcie3.1
fot.
Zdjęcie4(Katedra)
fot.

Płock to idealne miasto na weekend, pełne uroku i historycznych ciekawostek, cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc a także turystyki rowerowej. Bazylika Katedralna, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, kolekcja secesji i art deco w Muzeum Mazowieckim, Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarsza szkoła w Polsce - Małachowianka z pieczołowicie odrestaurowaną dawną Kolegiatą św. Michała i Kolegium Jezuickim, Stary Rynek z ratuszem - to tylko niektóre z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dla rodzin z dziećmi wielką atrakcją jest miejskie zoo, gdzie spotkamy około 7 tysięcy zwierząt z ponad 500 gatunków, m.in. najmniejsze małpki świata, słonie, a także rekiny. Atrakcję stanowi też mające 365 m długości molo – pierwsze w Polsce i zarazem jedyne w Europie molo na rzece. Stąd widać dwa mosty, łączące lewobrzeżny i prawobrzeżny Płock. Stary, kolejowo-drogowy most im. Legionów Józefa Piłsudskiego iluminowany jest w barwach miasta. Warto poczekać do zmierzchu i podziwiać ten widok oraz podświetlone Wzgórze Tumskie wraz z amfiteatrem, który wygląda niczym kosmiczny spodek szykujący się do międzygalaktycznego lotu.

zdjęcie5(most)
fot.

Płock również stawia na sport. W mieście znajduje się bogata baza sportowo-rekreacyjna: hala sportowo-widowiskowa Orlen Arena, trzy stadiony, trzy pływalnie, ścianka wspinaczkowa, korty tenisowe (otwarte i kryte), przystań jachtowa, lotnisko aeroklubu, sezonowe lodowiska, orliki, siłownie „pod chmurką” i oczywiście ścieżki rowerowe. Chlubą miasta są szczypiorniści Orlen Wisły Płock, wielokrotni mistrzowie Polski, a także piłkarze nożni Wisły Płock, którzy od 2016 roku, uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy. Miasto ma także swoich olimpijczyków oraz medalistów mistrzostw świata i Europy w innych dyscyplinach, takich jak sztuki walki, wioślarstwo, paralotniarstwo czy tenis ziemny osób niepełnosprawnych.

Płock nieustanie się zmienia. Rośnie w siłę, pięknieje, staje się coraz nowocześniejszy, ale wszystko co najlepsze, pozostaje bez zmian.

Zdjęcie6(molo)
fot.

Pakuj się do Płocka, aby tego wszystkiego doświadczyć!