Zamknij

Marzyłeś o zobaczeniu Wersalu? Teraz możesz to zrobić w Polsce. Oto "polski Wersal"

Marta Wilczkowska
03.12.2020 21:31
Wersal od strony dziedzińca na tle pięknych chmur
fot. Shutterstock

Wszyscy zachwycamy się europejskimi zabytkami, ale wielu z nas zapomina, że sami mamy się czym pochwalić. Okazuje się, że w Polsce mamy nawet mały Wersal.

Wersal to jeden z najsłynniejszych zabytków w Europie. Znajdujący się pod Paryżem pałac co roku przyciąga rzesze turystów, którzy chcą zachwycać się pięknymi złotymi kopułami, zjawiskowymi ogrodami, a także kryształowymi żyrandolami i innymi niezwykłymi ozdobami, jakie wypełniają wnętrza dawnej rezydencji królów. Okazuje się jednak, że w Polsce znajduje się równie zachwycające miejsce, nazywane także "Wersalem Północy".

Ten zabytkowy obiekt to zdecydowanie jeden z punktów, który w Polsce po prostu trzeba odwiedzić. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji, koniecznie sprawdźcie, gdzie znajduje się Pałac Branickich, który nazywany jest też właśnie "polskim Wersalem".

Pałac Branickich w Białymstoku - polski Wersal na Podlasiu

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - w tym wypadku doskonale sprawdza się to powiedzenie.

W samym sercu Białegostoku znajduje się Pałac Branickich. Ten do zgoła przypominający Wersal budynek również przyciąga turystów z całej Europy, którzy nie mogą sobie pozwolić na odwiedzenie oryginały lub po prostu chcą porównać oba pałace. 

Jak podaje Onet, Jan Klemens Branicki wybudował rezydencję na wzór francuskich pałaców. W 1802 roku została ona sprzedana królowi pruskiemu. W 1808 roku natomiast przeszła ona w ręce carów i zaczęła niszczeć. 

Następnie budynek stanowił siedzibę m.in.: szkoły oraz różnych urzędów. Dziś jest odbudowany, a swoją siedzibę ma w nim białostocki Uniwersytet Medyczny. Wciąż jednak przyciąga turystów. Zwłaszcza niezwykłe ogrody, również zrobione na wzór tych wersalskich.To dobre miejsce na jednodniowy albo weekendowy wypad. Przy okazji można zwiedzić też piękny Białystok i inne charakterystyczne punkty Podlasia.

Zobaczcie sami!