Zamknij

Pierwszy kraj na świecie zakazuje kremów do opalania. Władze chcą chronić rafę

Redakcja
03.01.2020 11:08
Palau
fot. Shutterstock

Władze wyspiarskiego kraju Palau wprowadziły zakaz stosowania kremów do opalania, w których występują określone substancje. W ten sposób chcą chronić rafy koralowe i życie morskie.

Zakaz używania i sprzedawania toksycznych kremów do opalania obowiązuje od 1 stycznia. Musimy żyć w zgodzie ze środowiskiem, ponieważ środowisko jest źródłem życia –  skomentował prezydent Palau, Tommy Remengesau.

Palau zakazuje toksycznych kremów do opalania

Na terenie Palau nie będzie można używać kremów, które zawierają jedną z 10 substancji często stosowanych w tego typu produktach. Na liście znajdują się między innymi takie składniki jak octinoxate i oksybenzon, który pochłania ultrafioletowe światło. Zabronione będzie też sprzedawanie kremów, które zawierają wskazane substancje.

Tommy Remengesau w rozmowie z agencją AFP powiedział, że toksyczne chemikalia z kremów odnaleziono na wielu kluczowych dla zwierząt Palau obszarach oraz w ich organizmach. Kiedy nauka mówi nam, że jakaś praktyka jest szkodliwa dla rafy koralowej, populacji ryb lub dla samego oceanu, nasi mieszkańcy i goście nie przejdą koło tego obojętnie - wyjaśnił. 

Laguna na skalistych wyspach Palau jest wpisana na listę UNESCO. Kraj, położony na Oceanie Spokojnym, liczy około 20 tys. mieszkańców rozrzuconych na setkach wysp i wysepek.

Zobacz także

Zagłosuj

Używasz na plaży kremów do opalania?

Liczba głosów:

Hawaje chcą chronić rafę koralową

Wprowadzenie podobnego zakazu ogłosiły również Hawaje - nowe przepisy mają wejść w życie od 2021 roku. Niektóre kremy do opalania mają zostać zakazane również na Wyspach Dziewiczych USA oraz na położonej na Morzu Karaibskim i należącej do Holandii wyspie Bonaire.

Według czasopisma „Archives of Environmental Contamination and Toxicology” każdego roku do raf koralowych na całym świecie przenika około 14 ton substancji przeciwsłonecznych. 

ZOBACZ TAKŻE:

•  Chcesz zobaczyć rafy koralowe? Nie bierz ze sobą kremu przeciwsłonecznego!

•  Wielka Rafa Koralowa zagrożona całkowitym wymarciem. Naukowcy alarmują

Źródło: tvn24.pl, national-geographic.pl

___

RadioZET.pl/NC