Zamknij

Pamukkale w Turcji. Wycieczka do „bawełnianej twierdzy” i basenu Kleopatry

Nina Czochara
14.10.2019 14:42
Pamukkale w Turcji
fot. Shutterstock

Pamukkale w Turcji zasłynęło za sprawą wapiennych „wodospadów” wypływających z gorących źródeł i tworzących oryginalne formy. Bawełniany zamek, jak mówi się o tym miejscu, z niesłabnącą popularnością przyciąga turystów. Pamukkale to prawdziwa perełka nie tylko wśród tureckich krajobrazów, ale także wyjątkowe miejsce w skali światowej – właśnie dlatego wpisano je na listę UNESCO. Jakie atrakcje czekają w Pamukkale i jaka jest cena biletów wstępu? Podpowiadamy. 

Pamukkale to popularny cel wycieczek wśród turystów odwiedzających Turcję. Nie ma się czemu dziwić, bo krajobraz wapiennych tarasów prezentuje się naprawdę imponująco. W języku tureckim słowo Pamukkale oznacza „Bawełniany Zamek”, co w pełni oddaje urok tego miejsca. 

Pamukkale: perła UNESCO w Turcji

Wapienne formacje Pamukkale powstały na zboczu góry Cökelez, dzięki obecności 17 źródeł termalnych. Wypływająca się z gorących źródeł woda (bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla) spływa w dół po zboczu góry, ulega ochłodzeniu i wytrąca węglan wapnia, który osadza się w postaci nacieków oraz stalaktytów. Widoczne dziś eliptyczne baseny, ukształtowane w formie tarasów, tworzyły się przez kilkanaście tysięcy lat. Te niesamowite, wapienne formacje w czasach rzymskich zostały nazywane trawertynami. 

Pamukkale
fot. Pixabay

Z czasem na terenie Pamukkale powstało ogromne naturalne kąpielisko. Zdrowotne własności wód termalnych, znane już w okresie antycznym, przyciągały do tego miejsca licznych kuracjuszy. Z czasem powstała tu cała miejscowość uzdrowiskowa, znana jako Hierapolis. Władze Turcji postanowiły objąć ochroną ten unikalny na skalę światową wytwór natury, tworząc w tym miejscu park narodowy. W 1988 roku teren Pamukkale zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

W czasach współczesnych dolne tarasy mocno ucierpiały wskutek rozwoju turystyki i rabunkowej gospodarki prowadzonej przez okoliczne hotele, które czerpały wodę mineralną do podgrzewanych basenów hotelowych. Obecnie spływ wody jest ściśle regulowany. Ograniczono również dostęp do trawertynów – została zamknięta trasa prowadząca przez naturalne tarasy. Turyści mogą chodzić wyłącznie wytyczonymi ścieżkami w południowej części. 

Zobacz także

Hierapolis-Pamukkale: ruiny starożytnego miasta

Pamukkale to nie tylko przepiękne formacje wapienne i lecznicze kąpiele. To również niezwykle interesujące miejsce dla wielbicieli historii starożytnej. Główne źródło wody termalnej tryska pośrodku terenu antycznego miasta – uzdrowiska Hierapolis. Zwiedzanie jego ruin powinno być jednym z elementów wizyty w tym miejscu. 

Miasto zostało założone w II wieku p.n.e. przez jednego z królów Pergamonu. W 129 r. p.n.e. zostało włączone do imperium rzymskiego i od tego czasu zaczęło się mocno rozwijać. Bardzo szybko zauważono leczniczy wpływ źródeł i tutejszego klimatu. Uzdrowisko w Hierapolis cieszyło się dużymi względami rzymskich cesarzy. 

Hierapolis
fot. Shutterstock

Co do dzisiaj zachowało się z historycznego miasta Hierapolis? Turyści mogą zobaczyć między innymi rozległą nekropolię – największy, starożytny cmentarz w Azji Mniejszej. W pobliżu znajdują się ruiny term z II w. n.e. i przekształconych w IV wieku w bazylikę. Po przeciwnej stronie obejrzeć można okazały grobowiec Flawiusza Zeuksisa, bogatego kupca z Hierapolis.

Jedną z największych atrakcji Hierapolis jest rzymski teatr (z II wieku n.e.), który zachował się w doskonałym stanie. 46 rzędów miejsc teatru jest w stanie pomieścić do 7 tysięcy widzów. To właśnie w tym miejscu większość turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia. 

Zobacz także

Basen Kleopatry w Hierapolis

Po zwiedzaniu ruin starożytnego miasta Hierapolis warto wykąpać się w antycznym basenie Kleopatry słynącym z „cudownych” właściwości. Nazwa tego miejsca wzięła się z legendy, według której basen miał być prezentem dla władczyni Egiptu od Marka Antoniusza. Woda ma stałą temperaturę 35 stopni i jest bogata w wiele minerałów – kąpiel sprzyja osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, problemy skórne czy reumatyzm. Dla wielu osób wizyta w tym miejscu jest głównym punktem wizyty na terenie kompleksu Hierapolis-Pamukkale. 

Basen Kleopatry
fot. Shutterstock

Wstęp na teren kompleksu basenowego jest bezpłatny, płaci się jednak za samą możliwość kąpieli w basenie Kleopatry (ok. 8 euro za osobę dorosłą, dzieci do 6 lat za darmo). W miesiącach letnich basen jest otwarty do godziny 21.00, a w miesiącach zimowych jest całkowicie zamknięty. 

Zobacz także

Pamukkale: ceny biletów i informacje praktyczne

Pamukkale to turecka miejscowość położona w dolinie Cürüksu, około 18 km od Denizli. Do tej słynnej atrakcji Turcji organizowane są wycieczki z biurem podróży lub lokalnymi, tureckimi agencjami (przejazd autobusem). Organizując podróż do tego miejsca na własną rękę, można polecieć na najbliżej położone Pamukkale lotnisko – Denizli. Pomiędzy portem lotniczym a miastem kursuje linia autobusowa Bay-Tour. Z kolei z centrum Denzil do Pamukkale można dojechać minibusem (czas przejazdu ok. 25 minut). 

Kompleks Pamukkale-Hierapols otwarty jest przez cały rok. W sezonie letnim (1 kwietnia – 1 października) – 6.30-21.00, a w pozostałych miesiącach – 6.30-19.00. Basen Kleopatry czynny jest wyłącznie w sezonie letnim w godzinach 8.00-21.00. 

Pamukkale-Hierapols - bilety wstępu:

• Wejście na teren parku narodowego – 50 TRY (około 8 euro)

• Basen Kleopatry jest dodatkowo płatny:

  • Dorośli – 50 TRY (około 8 euro)
  • Dzieci w wieku 6-12 lat – 13 TRY (około 2 euro)
  • Dzieci do lat 6- bezpłatnie.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC