Zamknij

Panama: na styku dwóch Ameryk. Przewodnik po kraju

Nina Czochara
21.01.2020 16:30
Panama
fot. Shutterstock

Panama nazywana jest krajem kontrastów. Nic dziwnego. Właśnie tutaj tropikalna dżungla i ruiny europejskiego miasta sąsiadują z nowoczesnymi drapaczami chmur. Panama to także wybrzeża pełne raf koralowych i zatoczek, przepiękne parki narodowe oraz Kanał Panamski, czyli najsłynniejszy skrót obu Ameryk, łączący Atlantyk z Pacyfikiem. Przedstawiamy najważniejsze informacje i ciekawostki o Panamie.

Panama leży na styku Ameryki Północnej i Południowej, oddzielonych od siebie Kanałem Panamskim. Graniczy z Kolumbią i Kostaryką. Kraj oblewają wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego, na których rozsiane są liczne wyspy i wysepki oferujące swoje naturalne bogactwa miłośnikom nie tylko nurkowania i windsurfingu, ale też wypoczynku na plaży. Panama to też tętniąca życiem stolica – Panama City, roztańczone ulice, arcydzieła architektury kolonialnej i świetna kuchnia łącząca smaki Afryki i Hiszpanii. 

Kanał Panamski: na styku dwóch Ameryk

Kanał Panamski, ciągnący się na długości ponad 80 km, uznawany jest za jeden z "Siedmiu Cudów Świata Techniki". Bez wątpienia to jedna z najważniejszych dróg wodnych na świecie. Panama zawdzięcza mu swoją dzisiejszą pozycję w regionie – najlepiej rozwiniętego kraju Ameryki Środkowej.

Budowany przez ponad 10 lat i oficjalnie otwarty w 1920 roku Kanał Panamski stał się swoistym skrótem dwóch kontynentów – dzięki niemu nie trzeba już opływać Ameryki, by przedostać się z Atlantyku na Ocean Spokojny. Kanał połączył też niejako dwa światy – cywilizację Starego Kontynentu ze stosunkowo młodą kulturą Ameryki Północnej i egzotyką południa.

Kanał Panamski
fot. Shutterstock

Możliwe jest kupienie biletu na kolejkę, której trasa biegnie między dżunglą a kanałem. Tropikalna przyroda otaczająca Kanał Panamski tworzy niesamowitą scenerię.

Ze słynnym kanałem wiąże się również nazwa popularnego w Stanach Zjednoczonych kapelusza Panamy (plecionego z liści łyczkowca) noszonego przez robotników pracujących przy budowie wodnego korytarza. W pełną zwrotów akcji historię Kanału Panamskiego wpisują się też tragiczne dzieje robotników – podczas budowy zginęło około 25 tys. osób, a niemal 20 tys. zaraziło się malarią lub żółtą febrą.

Zobacz także

Panama City, czyli w stolicy Panamy

Panama City nazywane jest czasem Miami Południa. Zadziwiają nowoczesne wieżowce i drapacze chmur niemal wtopione w tropikalny krajobraz. To miasto szczycące się największą liczbą banków w tej części świata. Popularnym punktem turystycznym jest Cinta Costera, czyli 7-kilometrowa promenada biegnąca wzdłuż wybrzeża. Panorama stolicy zdecydowanie bardziej przypomina nowojorski Manhattan niż typowe miasto Ameryki Środkowej. Chociaż poszukiwacze historycznych perełek też znajdą coś dla siebie.

Panama City
fot. Shutterstock

Jednym z najcenniejszych zabytków jest XVII-wieczna katedra wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście zachowała się też jego zabytkowa część, dzielnica Casco Viejo. Wąskie uliczki, mnogość restauracji oraz zabudowania w stylu kolonialnym oraz „złotniczym” (przypominającym mauretańskie ornamenty na fasadach domów mieszkalnych) tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Krajobrazy Panamy, zarówno tej nowoczesnej, jak i zabytkowej, można podziwiać np. ze wzgórza Ancon Hill. Miejsce to, chociaż znajduje się w środku miasta, wciąż w dużej części jest porośnięty lasem deszczowym. Widoki są niesamowite.

Zobacz także

Parki narodowe Panamy

Panama słynie ze zjawiskowych parków narodowych. Na początek Park Torrijos Herrera Omar El Copé, zwany zwykle El Copé. Niesamowicie prezentuje się znajdujący się tuż przy wejściu wodospad Las Yayas. Woda spadająca z potężnych wulkanicznych skał dzieli się na trzy mniejsze kaskady, tworząc niezwykłe widowisko. W naturalnie utworzonych basenach turyści mogą się wykąpać. Tereny parku są również wyjątkowe ze względu na to, że dają one schronienie „wielkiej kociej piątce” – jaguarom, pumom, ocelotom wielkim i drzewnym oraz jaguarundi.

Ogromne wrażenie robi też Coiba, czyli jeden z największych parków morskich na świecie. Jego obszar obejmuje 38 wysp, z których największą jest Coiba. W tym unikalnym parku, wpisanym na listę UNESCO, schronienie znalazło wiele ginących gatunków roślin i zwierząt. Część chronionego obszaru udostępniono do zwiedzania turystom.

Park Narodowy Darién
fot. Shutterstock/ na zdj. Park Narodowy Darién

Warto wspomnieć też o Parku Narodowym Darién uznawanym za jeden z najlepiej zachowanych, pierwotnych tropikalnych puszczy na świecie. Ten niezwykły naturalny teren został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezliczone gatunki egzotycznych zwierząt, strumyki porośnięte bujną roślinnością subtropikalnego klimatu oraz górski las mgielny tworzą magiczną, naturalną atrakcję na mapie Panamy.

Zobacz także

Panama: spływ Rio Grande i zjazd na liniach w Anton Valley

Panama jest idealnym kierunkiem nie tylko dla wielbicieli niezwykłych krajobrazów, ale też aktywnych rozrywek. Popularną atrakcją turystyczną jest spływ rzeką Rio Grande, która bierze swój początek w górach leżących w prowincji Coclé. W  drodze do Pacyfiku rzeka musi pokonać wiele stromych stopni, wąskich przesmyków i ostrych zakrętów, co tworzy idealne warunki do organizowania wypraw raftingowych. Są także dużo spokojniejsze odcinki, na których można podziwiać piękno dzikiej panamskiej przyrody.

Wielbiciele wrażeń powinni też skorzystać ze zjazdu na linach w Anton Valley. To niewielkie miasteczko położone w drugim pod względem wielkości wygasłym kraterze wulkanicznym na świecie. Gorące źródła, niezwykła roślinność oraz niewielkie wodospady tworzą unikalny mikroklimat.

Panama: informacje praktyczne

Powierzchnia: 78,2 tys. km2

Ludność: 3,7 mln mieszkańców

Stolica: Panama

Język: Urzędowym językiem w Panamie to język hiszpański, drugi najczęściej używany - to język angielski.

Wiza: Polacy udający się do Panamy w celach turystycznych na maksymalny okres 90 dni nie muszą posiać wizy. Jak podaje MSZ, należy jednak pamiętać, że każdy przyjeżdżający do tego kraju ma obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). 

Pogoda: W Panamie panuje klimat równikowy. Średnia temperatura w tym kraju w ciągu roku to 27 stopni Celsjusza. Najlepszym okresem na podróż są miesiące od stycznia od kwietnia. W pozostałych miesiącach w kraju trwa pora deszczowa.

Zobacz także

Zobacz także

__

RadioZET.pl/NC