Zamknij

Park Gródek w Jaworznie. To miejsce przypomina rajską wyspę

Nina Czochara
14.05.2020 15:15
Jaworzno, Park Gródek
fot. Shutterstock

Park Gródek w Jaworznie jest unikatowym miejscem na mapie Polski. Zachwyca niezwykłymi widokami, a przez miejscowych nazywany jest "polską Chorwacją" lub "rajską wyspą". Zdjęcia i nagrania z lotu ptaka robią ogromne wrażenie.  

Park Gródek jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Jaworznie (województwo śląskie). Zakątek ten zasłynął za sprawą turkusowej wody, kładek i ozdobnej roślinności. Miejsce to prezentuje się tak pięknie, że wiele małżeństw wybiera ten plener na potrzebę sesji ślubnej. Aż trudno uwierzyć, że w latach 70. południowa część parku była wyrobiskiem służącym za wysypisko odpadów komunalnych.

Turkusowe wody "rajskiego" parku Gródek 

Większość obecnego terenu parku Gródek i jego charakterystyczna rzeźba to efekt działalności człowieka. W położonym w rejonie Pieczysk kamieniołomie Gródek jeszcze dwadzieścia lat temu wydobywano dolomit. W latach 90. Zakłady Dolomitowe Szczakowa mocno podupadły. W 1997 roku, kiedy spóźniały się z zapłatą należności za zużycie energii elektrycznej Górnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu, odcięto im prąd. Wszystko stanęło, wraz z pompami. Wystarczyło kilkadziesiąt godzin, aby kamieniołom został bezpowrotnie zalany. Utonął sprzęt i koparki. Właśnie wtedy powstały dwa rozlewiska otoczone skałami.

Z czasem władze regionu postanowiły zagospodarować ten teren. Powstały ścieżki, kładki i altany. Miejsce zniszczonej niegdyś przestrzeni wypełniają rośliny. Tutejsze tereny i przyroda służą mieszkańcom i turystom, którzy przyjeżdżają tu na wypoczynek.

Zobacz także

Park Gródek w Jaworznie: jak dojechać?

Park Gródek leży między Pieczyskami a Ciężkowicami (w woj. śląskim). Z Katowic to zaledwie 25 km, z Krakowa ponad 60 km, z Wrocławia 200 km, a z Warszawy ponad 300 km. 

Główne wejście do parku znajduje się przy przystanku autobusowym Pieczyska Centrum Nurkowe. W tej lokalizacji zostawić trzeba również samochód. Do parku wiedzie stroma ziemna ścieżka, która z czasem opada w dół. Do samego Gródka prowadzą strome drewniane schody. Widać z nich krętą kładkę nad jeziorem. Ścieżka ma 1,5 metra szerokości i około 130 metrów długości. Widoki są naprawdę niezwykłe. Wejście na teren parku jest bezpłatne. 

Zobacz także

Źródło: wyborcza.pl, sosnowiec.naszemiasto.pl

___

RadioZET.pl/NC