Zamknij

Park Rozrywki Energylandia w Zatorze. Powstał najwyższy na świecie drewniany rollercoaster

Nina Czochara
20.08.2019 10:18
Drewniany rollercoaster Zator
fot. Materiały prasowe

Zadra to nazwa najwyższego na świecie drewnianego coastera, którego premiera odbędzie się w czwartek, 22 sierpnia. Ta niesamowita atrakcja powstała w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze i jest kolejną już, "rekordową" konstrukcją. To jednocześnie piętnasty rollercoaster zatorskiego parku rozrywki. 

Nowy, drewniany rollercoaster zlokalizowany jest w zupełnie nowej - piątej strefie Parku Rozrywki Energylandia - nazwanej "Smoczy Gród". Pierwsi goście będą mogli przejechać się kolejką już w najbliższy czwartek, 22 sierpnia, od godziny 14.00.

Zadra: najwyższy na świecie wooden coaster

Drewniany rollercoaster Zadra osiąga prędkość 121 km/h. Kolejka będzie wynosić chętnych na wysokość 61 metrów po torze o długości 1316 metrów. Jednorazowo wagon kolejki zabierze 24 osoby, ale to nie koniec atrakcji. Przejazd tą ekstremalną atrakcją zagwarantuje liczne zwroty, czyli tak zwane inwersje. Pierwszy spadek może zapierać dech w piersiach, bowiem jego nachylenie jest równe 90 stopniom. Dla lubiących szybować w chmurach zagwarantowane będą efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne oraz panoramiczne widoki na malownicze okolice. Wagony i aranżacja Zadry nawiązują do średniowiecznej krainy smoków.

Wooden coastery to konstrukcje drewnianych kolejek będących symbolem wielu parków rozrywki na całym świecie. Rollercoaster przypomina oldschoolową konstrukcję, lecz jest bardziej zaawansowana technologicznie niż coastery stalowe. Zadra jest modelem hybrydowym, co oznacza, że budowano ją z dwóch materiałów drewna i metalu. Posiada drewniany stelaż oraz metalowy tor, a także stalowe płyty, spojenia, stopy czy wsporniki.

Zobacz także

Nowa strefa "Smoczy Gród" w Energylandii

Energylandia zaskoczyła swoich Gości także nową 5 strefą. Smoczy Gród to kolejna część parku, która powstała na obszarze 5 hektarów otaczając nowy rollercoaster Zadra. Niesamowite miejsce wyglądające jak miasteczko wyjęte prosto z „Władcy pierścieni” albo tajemniczego „Wiedźmina”. Uliczki stylizowane na średniowieczny gotyk, epokowa architektura, ruiny kunsztownych zamków, a wszystko wykonane z drewna i kamieni.

To niezwykła kraina fantasy zdobiona pochodniami, a także innymi dopracowanymi dekoracjami. W Smoczym Grodzie na najmłodszych czeka ekscytujący RollerCoaster Frida wraz z dedykowanym sklepem oraz szczególna kolejka widokowa Dragon Adventure, która zabierze nas do magicznej krainy smoków. Łasuchy z pewnością ucieszą się z wizyty w lodziarni z najsmaczniejszymi lodami.  Smoczy Gród to podróż do średniowiecznego świata magii i smoków.

Zobacz także