Zamknij

Paryż walczy z Airbnb. Władze chcą całkowicie zakazać wynajmu mieszkań w centrum miasta

Redakcja
07.09.2018 12:09
Paryż
fot. Pixabay

Ian Brossat, paryski urzędnik odpowiedzialny za sprawy mieszkaniowe, zapowiedział wprowadzenie zakazu wynajmu mieszkań turystom w centrum miasta za pośrednictwem Airbnb. Planuje też zakazać mieszkańcom kupowania drugich mieszkań, które są potem wynajmowane przyjezdnym.

– Już w co czwartym mieszkaniu w centrum Paryża nie mieszkają Paryżanie, tylko turyści. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy, aby Paryż był miastem, na życie w którym stać klasę średnią czy też chcemy, aby stał się placem zabaw dla arabskich i amerykańskich miliarderów – powiedział Ian Brossat w rozmowie z AFP.

Koniec wynajmu przez Airbnb w Paryżu?

Okazuje się, że Paryż ma więcej ofert wynajmu mieszkań w serwisie niż jakiekolwiek inne miasto na świecie. Obecnie na Airbnb turyści mogą wybierać spośród ponad 60 tys. ofert. Takie dane zaniepokoiły władze miasta. Ian Brossat przyznał, że "nie chce, aby miasto stało się muzeum na wolnym powietrzu". 

Zgodnie z planem mieszkańcy miasta nie będą mogli wynajmować swoich prywatnych mieszkań turystom przez portal Airbnb w pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej dzielnicy Paryża, czyli w ścisłym centrum, gdzie zlokalizowane są wszystkie najważniejsze zabytki stolicy Francji.

Ale to nie koniec planowanych zmian, bo Brossat chce też zabronić paryżanom możliwości kupna drugiego mieszkania na terenie miasta. Urzędnik tłumaczy, że miasto chce w ten sposób "uzdrowić" sytuację na rynku nieruchomości, gdzie wiele mieszkań znika z rynku, bo jest przeznaczone tylko pod wynajem dla turystów.

Przeczytaj także: Koniec z wynajmem krótkoterminowym? Rząd bierze się za właścicieli mieszkań

Kary za nielegalny wynajem mieszkań

Stolica Francji już teraz mocno ogranicza działanie Airbnb. W ramach lokalnych przepisów mieszkańcy nie mogą wynajmować mieszkań na okres dłuższy niż 120 dni w roku i to tylko wtedy, jeśli przez pozostałe osiem miesięcy w mieszkaniu są stali lokatorzy. Jednocześnie miasto wymaga od mieszkańców wynajmujących w ten sposób kwatery, aby rejestrowali taką działalność w urzędach. Okazuje się jednak, że ci masowo łamią te przepisy. Jak podała "Gazeta Wyborcza", do połowy sierpnia paryżanie zapłacą 1,38 mln euro kar za łamanie tego przepisu. 

We francuskim parlamencie trwają ostatnie prace nad tzw. ustawą ELAN dotyczącą między innymi rynku mieszkaniowego. Zakłada ona duże kary finansowe dla portali takich jak Airbnb za nieprzystosowanie się do jej zapisów. Airbnb zapowiedziało, że dostosuje się do niej i będzie automatycznie usuwało oferty właścicieli, którzy przekroczyli już ten próg w danym roku.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl, Gazeta Wyborcza

___

RadioZET.pl/NC