Zamknij

Pasażer wyrzucony z pociągu za brak maseczki. Dostał też wysoki mandat

19.08.2020 11:43
Pasażer pociągu w maseczce
fot. Shutterstock

Podróż pociągiem bez maseczki może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Przekonał się o tym jeden z pasażerów pociągu relacji Paryż-Nicea. Podróżny musiał nie tylko zapłacić wysoki mandat, ale też został zmuszony do opuszczenia pociągu. 

We Francji pracownicy kolei państwowych SNCF są upoważnieni do wystawiania pasażerom mandatów za niezakrywanie ust i nosa mimo trwającej epidemii koronawirusa. Za brak maseczki mogą również zmusić pasażera do opuszczenia pociągu.

Francja. Pasażer ukarany za brak maseczki w pociągu

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 19 sierpnia. Pociąg dużej prędkości TGV zatrzymał się poza wyznaczoną stacją, aby wysadzić pasażera, który odmówił założenia maski ochronnej. Podróżny został również ukarany mandatem w wysokości 135 euro, czyli około 600 złotych.

Pociąg relacji Paryż-Nicea normalnie nie zatrzymuje się przed Marsylią, ale straż ochrony kolei musiała interweniować, by wyegzekwować nakaz opuszczenia pociągu przez pasażera, który pomimo upomnienia, nie chciał założyć maseczki – przekazał przewoźnik agencji AFP.

– Nasi funkcjonariusze ochrony są upoważnieni do wystawienia mandatu za brak maski. Mogą również zmusić opornych pasażerów do opuszczenia pociągu za zakłócanie porządku publicznego – skomentował incydent dyrektor generalny SNCF Voyages Alain Krakovitch. Zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich jest naszym priorytetem – zaznaczył.

Źródło: Independent, PAP