Zamknij

Paszporty covidowe na wakacje. Te kraje jako pierwsze przetestują certyfikaty podróżnych

31.05.2021 12:26
Plaża w Hiszpanii
fot. Shutterstock

Paszporty covidowe już niedługo wejdą w życie. Premier Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że Hiszpania weźmie udział w testach dotyczących funkcjonowania unijnych certyfikatów. Zapowiedział, że będą one dostępne w ich kraju już 7 czerwca. Podobną deklarację złożył premier Grecji, Kiriakos Mitsotakis.

Paszporty covidowe, o których jest bardzo głośno w ostatnim czasie, mają umożliwić swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Z certyfikatów, dostępnych bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej, będą mogli skorzystać nie tylko zaszczepieni przeciwko Covid-19, ale także ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. 

Okazuje się, że popularne wakacyjne kierunki - Hiszpania i Grecja - jako jedne z pierwszych przetestują unijne certyfikaty. 

Paszport covidowy w Hiszpanii. Nadzieja dla turystyki

Premier Hiszpanii poinformował o konieczności szybkiego przystąpienia do prób z tzw. zielonym certyfikatem cyfrowym. Wskazał, że działania służące jak najszybszemu wdrożeniu w życie paszportów szczepionkowych są zarówno w interesie państw, jak również ich obywateli. Jako datę testowania paszportu w kraju podano 7 czerwca.  

– To bardzo dobra wiadomość dla naszej branży turystycznej, ale nie tylko tej oferującej kierunki ze słońcem i plażą, a również oferty na obszarze interioru, która jest coraz liczniejsza i atrakcyjniejsza – powiedział Pedro Sanchez.

Szef rządu wyraził też zadowolenie z nasilającego się w kraju programu szczepień. Zapewnił, że tzw. odporność grupowa pojawi się w Hiszpanii przed upływem lata.

Deklaracje Sancheza zbiegły się z ogłoszeniem przez władze Wysp Kanaryjskich odstąpienia przez tę wspólnotę autonomiczną od wymogu przedstawiania przez przybywające tam osoby testów PCR. Po dotarciu na ten archipelag mają oni jedynie okazać dokument potwierdzający odbycie pełnego cyklu szczepień lub przechorowania Covid-19.

Grecja. Paszporty covidowe przed 1 lipca

Grecja również opowiada się za natychmiastowym uruchomieniem paszportów szczepionkowych przed 1 lipca. Dzień ten, jak zaplanowano w Brukseli, ma zainaugurować te dokumenty na terenie wszystkich państw UE.

Swobodne przemieszczanie się podróżnych, bez konieczności wykonywania testów i przechodzenia kwarantanny, ma odbywać się na podstawie certyfikatu elektronicznego, który będzie można przechowywać w smartfonie lub w wersji papierowego dokumentu. Ostateczną formę paszportu szczepionkowego ma w najbliższych dniach określić każde z państw członkowskich UE.

– Obowiązywanie tego dokumentu w Grecji rozpocznie się przed 1 lipca. To bardzo proste rozwiązanie (…) pozwoli przyjmować podróżnych bez nakładania na nich dodatkowych restrykcji – powiedział podczas piątkowej prezentacji w Atenach programu paszportów szczepionkowych grecki premier Kiriakos Mitsotakis.

Źródło: PAP