Zamknij

Paszport covidowy na wakacje. Jak pobrać unijny certyfikat i jak będzie działał?

02.06.2021 14:19
Paszport covidowy na wakacje 2021
fot. Shutterstock

Paszporty covidowe mają ułatwiać bezpieczne i swobodne podróże na terenie Unii Europejskiej. Siedem państw UE – w tym również Polska – zdecydowała o połączeniu się z unijnym systemem weryfikującym certyfikaty Covid-19 i rozpoczęło ich wydawanie. Jak będą działać paszporty covidowe, co dają i jak można je pobrać? Wyjaśniamy. 

Paszport covidowy można pobierać już od 1 czerwca. Jak podano na rządowych stronach, system Unijny Certyfikat COVID powstaje m.in. po to, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie ograniczeń w przemieszczaniu się. Podkreślono jednocześnie, że certyfikat nie będzie warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży i nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał.

Chociaż rozporządzenie dotyczące certyfikatów będzie stosowane dopiero od lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów, mogą już zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. We wtorek zdecydowało się na to siedem państw członkowskich – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska.

Paszport covidowy: czym jest i co daje?

Unijny Certyfikat COVID (UCC), potocznie zwany paszportem covidowym, to cyfrowe zaświadczenie, które ma ułatwiać podróże po Unii Europejskiej. Taki dokument, oprócz naszych danych (jak imię i nazwisko czy data urodzenia) będzie zawierał kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice.

Certyfikaty będą dostępne w formacie cyfrowym lub papierowym. Mają potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciw koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła Covid-19.

Paszport covidowy będzie zwalniał z kwarantanny czy dodatkowych testów na koronawirusa - o ile jego posiadacze będą podróżować do krajów, które podłączą się do unijnego systemu.

Jak długo będzie ważny Unijny Certyfikat COVID?

Warto podkreślić, że certyfikaty będą miały datę ważności. Znaczenie będzie miało tutaj to, czy jesteśmy zaszczepieni, przechorowaliśmy Covid-19 czy mamy jedynie test na obecność koronawirusa.

  • Dokument potwierdzający szczepienie będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu drugiej dawki;
  • Informacja o statusie ozdrowieńca straci ważności po 80 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR;
  • Certyfikat informujący o negatywnym wyniku testu na COVID-19 będzie honorowany do 48 godzin. 

Przypomnijmy, że w tej chwili certyfikat covidowy będzie można otrzymać tylko po zaszczepieniu się szczepionkami Comirnaty (Pfizer), COVID-19 Vaccine Moderna, VAXzevria (wcześniej COVID-19 Vaccine Astra Zeneca) oraz COVID-19 VaccineJanssen (Johnson&Johnson).

Paszport covidowy: jak go pobrać?

Paszport covidowy można pobierać bezpłatnie. Kod QR jest dostępny od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Po 25 czerwca będzie też dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel (obecnego certyfikatu z tych aplikacji nie można jeszcze stosować podczas odprawy granicznej). Dokument będzie można również otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. 

Jak pobrać paszport covidowy? Należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, a tam wybrać kafelek "Certyfikaty". W tym miejscu wyświetlają się trzy rodzaje certyfikatów - dla zaszczepionych, ozdrowieńców i po wykonaniu testu. Należy wybrać właściwy certyfikat i kliknąć "Pobierz kod QR". Następnie trzeba zapisać plik pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować.

Warto podkreślić, że Unijny Certyfikat COVID (UCC) nie jest dokumentem podróży, nie może zastąpić paszportu czy dowodu osobistego. Jego posiadanie nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu czy autokaru.

Certyfikat covidowy: od kiedy wejdzie w życie?

Certyfikat będzie ważny w całej Unii Europejskiej od 1 lipca, ale już od 1 czerwca jego posiadacze mogą go używać w krajach, które połączyły się z unijnym systemem. Komisja Europejska przewiduje, że chociaż rozporządzenie w zakresie Unijnego Certyfikatu COVID zacznie obowiązywać za miesiąc, nie wszystkie kraje UE mogą być do tego systemu podpięte. Możliwy jest także 6-tygodniowy okres przejściowy dla państw, które wymagają więcej czasu na wprowadzenie tych cyfrowych rozwiązań.

– Siedem państw członkowskich to dobry początek. Zachęcam innych do pójścia w ich ślady", aby "umożliwić uruchomienie całego systemu do dnia 1 lipca – powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton.

Paszport covidowy jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Rozporządzenie UE dotyczące cyfrowego certyfikatu Covid ma obowiązywać przez 12 miesięcy.

Źródło: PAP, gov.pl