Zamknij

Paszport covidowy na wakacje 2021. Gut-Mostowy: Taki dokument pomoże polskiej turystyce

10.05.2021 13:36
Paszport covidowy
fot. Shutterstock

Paszporty covidowe, czyli elektroniczne certyfikaty dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców, mogą zacząć obowiązywać na terenie UE w ciągu najbliższych tygodni. Wiceminister ds. turystki Andrzej Gut-Mostowy przyznał, że takie cyfrowe dokumenty mogą pomóc polskim miastom, w których turystyka opiera się na przyjazdach zagranicznych. Dodał, że rozważany jest pomysł dofinansowania podróżującym testów na Covid-19. 

Paszporty covidowe (tzw. Cyfrowe Zielone Certyfikaty) coraz bliżej. W minioną sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, przekazała, że porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień będzie osiągnięte do końca maja. "Prace techniczne i prawne trwają, więc system powinien działać w czerwcu"  – dodała. 

Temat cyfrowych certyfikatów poruszył na antenie Radia Kraków wiceminister ds. turystki Andrzej Gut-Mostowy. Przyznał, że planowane przez KE rozwiązanie pozwoli na odrobienie strat w polskiej branży turystycznej. 

Paszporty covidowe szansą dla turystyki w Polsce

– Czekamy na rozwiązanie europejskie roboczo nazywane paszportem covidowym, choć lepszą nazwą jest wzajemne uznawanie szczepień i informacji, które pozwalają na podróżowanie. Taką dyskusję na szczeblu europejskim rozpoczął minister turystyki Grecji Harry Theocharis. W naszym przekonaniu jest to najlepszy tryb działania, aby ogólnoeuropejskie przepisy i dokument elektroniczny pozwalały na podróżowanie – przekonywał wiceminister ds. turystyki.

Jego zdaniem Polska bardzo skorzysta z takiego cyfrowego certyfikatu.

 – Ten dokument ma być gotowy 15 czerwca, dlatego liczymy, że od drugiej połowy czerwca turystyka powinna na skalę europejską bardzo się ożywić i czekamy na to – podkreślił Andrzej Gut-Mostowy. 

Dodał, że Kraków oraz regiony polskiego wybrzeża będą dużym beneficjentem takiego dokumentu, bo około 1/3 przychodów w polskiej turystyce to przychody od turystów zagranicznych.

Testy na Covid-19 będą tańsze?

Gut-Mostowy powiedział również, że trwają prace nad rozwiązaniami ogólnoeuropejskimi, aby dofinansowywać turystom wykonywanie testów. Przekonywał, że takie działania są postulowane przez wiele krajów i apelowała o nie również polska branża turystyczna.

 – Uważamy, że to mogłoby być słuszne rozwiązanie – przekonywał wiceminister Gut-Mostowy.

Zarówno eksperci branży turystycznej, jak i sami turyści wskazują, że największym problemem w podróżowaniu pozostają właśnie płatne testy na koronawirusa. Z tego powodu ich dofinansowywanie mogłyby zachęcić do wyjazdów i tym samym ożywić turystykę. 

RadioZET.pl/ PAP