Zamknij

Unijny Certyfikat Covid dostępny od 1 lipca. Zmiany w wakacyjnych podróżach po Europie

30.06.2021 14:45
Majorka - plaża
fot. JAIME REINA/AFP/East News

Unijny Certyfikat Covid, nazywany paszportem covidowym, od 1 lipca będzie uznawany na terenie całej Unii Europejskiej. Taki bezpłatny dokument, dostępny w formie elektronicznej lub papierowej, ma ułatwiać podróże po Europie. 

Unijny Certyfikat Covid ( paszport covidowy) wchodzi w życie od 1 lipca. Jego głównym celem jest umożliwienie swobodnych i bezpiecznych podróży po krajach UE. 

W wielu krajach okazanie takiego certyfikatu jest też warunkiem wstępu do konkretnych miejsc czy na różne imprezy i wydarzenia. Przykładowo w Berlinie bez certyfikatu nie wejdziemy do sali restauracyjnej, w Austrii nie zameldujemy się w hotelu, we Włoszech nie pójdziemy na dyskotekę. Oprócz 27 państw UE, certyfikat będzie działał także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.

Paszport covidowy: jak wygląda i jakie informacje zawiera?

Obowiązujący we wszystkich państwach Unii Europejskiej paszport covidowy potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Certyfikat jest darmowy, może mieć formę papierową lub cyfrową (wyświetlany w aplikacji na smartfonie). Taki dokument, oprócz naszych danych (jak imię i nazwisko czy data urodzenia) będzie zawierał kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice.

Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych, każdy certyfikat jest także dostępny w języku angielskim.

Unijny Certyfikat Covid: co daje?

Podstawowym celem wprowadzenia certyfikatów jest ułatwienie przemieszczania się po Europie. Jednolity dokument gwarantuje, że wyniki testów czy świadectwa szczepień będą uznawane w każdym państwie UE. Nie trzeba się martwić o to, czy np. badanie zrobione w konkretnym punkcie w Polsce zostanie uznane na granicy z Francją, a dokument potwierdzający przejście szczepień w Niemczech pozwoli nam na wynajęcie pokoju hotelowego w Czechach.

Wszyscy posiadacze każdego rodzaju certyfikatu powinni móc swobodnie podróżować wewnątrz UE bez konieczności odbywania kwarantanny. Trzeba jednak pamiętać, że o regulacjach dotyczących wjazdu do poszczególnych krajów lub innych sytuacji, w których będą potrzebne zaświadczenia sanitarne, ostatecznie decydują władze państw lub regionów Unii. Dlatego zasady w różnych krajach mogą się między sobą nieznacznie różnić.

Każdemu posiadaczowi certyfikatu udającemu się w podróż do innego państwa UE mają przysługiwać te same prawa, co mieszkańcowi tego kraju spełniającemu warunki potwierdzone zaświadczeniem podróżnika. Na stronach Komisji Europejskiej podkreślono, że obywatele państw Unii będą mogli po niej podróżować również bez certyfikatu, ale będzie się to wiązało z koniecznością przedstawiania innych wymaganych zaświadczeń.

Certyfikatu nie należy też mylić z paszportem lub dowodem tożsamości, który nadal jest potrzebny przy przekraczaniu granic krajów UE, niebędących w strefie Schengen, czyli Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Irlandii.

Paszport covidowy: jak długo jest ważny? 

Warto podkreślić, że certyfikaty będą miały datę ważności. Znaczenie będzie miało tutaj to, czy jesteśmy zaszczepieni, przechorowaliśmy Covid-19 czy mamy jedynie test na obecność koronawirusa.

  • Dokument potwierdzający szczepienie będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu drugiej dawki (lub zastrzyku jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson);
  • Certyfikat o przejściu Covid-19 jest ważny od 11 do 180 dnia po uzyskaniu wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie; 
  • Certyfikat informujący o negatywnym wyniku testu na COVID-19 będzie honorowany do 48 godzin. Akceptowane są badania metodą PCR oraz antygenowe.

Wszystkie kraje akceptujące Unijny Certyfikat uznają zaświadczenia szczepień wykonanych preparatami przyjętymi do obrotu w całej UE (czyli szczepionkami, których używa się również w Polsce - Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna i Johnson & Johnson). 

Wakacje 2021 w Europie: jakie przepisy w poszczególnych krajach?

We Francji przy przekraczaniu granicy uznawany jest certyfikat szczepień i testów. Wewnątrz kraju zaświadczenie jest wymagane od uczestników imprez masowych, w których bierze udział ponad tysiąc osób. Certyfikat nie jest potrzebny, by korzystać ze sklepów, restauracji czy hoteli.

We Włoszech przy wjeździe akceptowane są wszystkie formy certyfikatu. Zaświadczenia są także wymagane od uczestników wesel i wydarzeń masowych, takich jak np. zawody sportowe czy koncerty. Zgodnie z zapowiedziami rządu od lipca zostaną otwarte dyskoteki, warunkiem wstępu będzie okazanie certyfikatu.

Granica Hiszpanią  jest otwarta dla turystów z Polski. Nie wymaga się od nich testów i zaświadczeń o szczepieniu. Gdyby Polska została uznana za kraj ryzyka epidemicznego, do Hiszpanii można by podróżować na podstawie wszystkich form certyfikatu. Wewnątrz kraju certyfikat umożliwia wejście na imprezy masowe, jak koncerty czy dyskoteki.

Do Grecji również można pojechać z każdym certyfikatem. Jak informuje strona greckiego ministerstwa turystyki, w samej Grecji świadectwo szczepień, przejścia Covid-19 lub negatywnego wyniku badania jest też wymagane od wszystkich pasażerów promów i samolotów udających się z kontynentalnej części tego kraju na jego wyspy. Test PCR musi być nie starszy niż sprzed 72 godz. przed podróżą, test antygenowy - 48 godz.

Do Czech z Polski można wjechać bez konieczności przedstawiania zaświadczeń sanitarnych. Wewnątrz kraju certyfikat (każda jego forma) jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku, a także prawa sprawdzania certyfikatów. 

Na Słowacji system Unijnego Certyfikatu nie został jeszcze w pełni wdrożony. Turyści z Polski mogą jednak wjechać do tego kraju, przedstawiając każdy rodzaj zaświadczenia. W zależności od sytuacji epidemicznej w konkretnym regionie, certyfikaty mogą być też wymagane przy wejściu do sklepów, restauracji czy na imprezy kulturalne.

Do Niemiec z Polski można podróżować bez ograniczeń sanitarnych. Przepisy dotyczące przedstawiania certyfikatów przy wejściu do różnych miejsc publicznych różnią się w zależności od kraju związkowego. Z powodu niskiej liczby infekcji w większości niemieckich sklepów czy restauracji nie trzeba już przedstawiać żadnych zaświadczeń. W Berlinie wciąż są one wymagane np. od klientów, którzy chcą wejść do środka lokali gastronomicznych. Nie obowiązują w ogródkach i na tarasach.

Do Danii podróżni z Polski mogą wjechać, przedstawiając każdy rodzaj certyfikatu. Wewnątrz kraju zaświadczenie jest też potrzebne przy wejściu do restauracji (oprócz ogródków gastronomicznych), kina, basenu oraz w innych miejscach, gdzie gromadzi się większa liczba osób.

Wjeżdżając do Austrii, można się wylegitymować każdym rodzajem certyfikatu. W kraju zaświadczenie jest też warunkiem wstępu do restauracji, hoteli, siłowni i basenów, teatrów i sal koncertowych oraz zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Certyfikat należy też okazywać przy wejściu na imprezy masowe na świeżym powietrzu.

Przy wjeździe do Bułgarii akceptowane są wszystkie formy certyfikatu.

Podróżując do Portugalii, należy wylegitymować się negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz.) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.). Świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przejściu Covid-19 zwalnia z testu przy locie na Maderę. Wewnątrz kraju Unijny Certyfikat jest wymagany przy przemieszczaniu się między najbardziej dotkniętymi przez epidemię powiatami - pod koniec czerwca było ich ponad 20. Wspólne europejskie zaświadczenie pozwala też bez żadnych ograniczeń korzystać z lokali gastronomicznych i uczestniczyć w imprezach masowych.

Do Słowenii mieszkańcy Polski mogą wjechać bez przedstawiania żadnych zaświadczeń sanitarnych. Jednak by korzystać z infrastruktury turystycznej w tym kraju, np. hoteli, kampingów, sal wewnątrz restauracji, dyskotek czy innych miejsc rozrywki, trzeba okazać jedną z form europejskiego certyfikatu.

Do  ChorwacjiRumunii, na Cypr czy na Litwę z Polski można się wybrać bez konieczności okazywania certyfikatu szczepień, dowodu na przejście choroby czy wyników testów.

Źródło; gov.pl, PAP