Zamknij

Ważne zmiany dla turystów. Paszport covidowy akceptowany w 3 kolejnych krajach

20.08.2021 10:49
Paszport covidowy - podróże
fot. Shutterstock

Paszporty covidowe będą od 20 sierpnia uznawane w trzech kolejnych krajach spoza Unii Europejskiej. Przedstawiciele KE poinformowali, że zgodę na honorowanie Unijnych Certyfikatów COVID wyraziły władze Turcji, Macedonii Północnej oraz Ukrainy. 

Unijne Certyfikaty COVID (UCC) obowiązują na terenie Unii Europejskiej od 1 lipca. Celem takich dokumentów jest umożliwienie swobodnych i bezpieczniejszych podróży w dobie pandemii. Teraz honorowanie paszportów covidowych Komisja Europejska rozszerzyła o kilka krajów spoza Wspólnoty. To bardzo dobra wiadomość dla podróżujących.

Turcja, Ukraina i Macedonia Północna uznają paszporty covidowe

Komisja Europejska poinformowała, że od 20 sierpnia paszporty covidowe wydawane na Ukrainie, w Macedonii Północnej oraz Turcji będą akceptowane na terenie UE na takich samych zasadach co UCC. Działa to również w drugą stronę, bo władze tych trzech wyżej wymienionych krajów zgodziły się na uznawanie unijnych certyfikatów w przypadku podróży z krajów UE.

– Cieszę się, że lista krajów wdrażających system oparty na unijnym certyfikacie COVID stale rośnie, a my wyznaczamy standardy na arenie międzynarodowej. Pomoże to w bezpiecznym podróżowaniu, również poza granicami naszej Unii – powiedział, cytowany w komunikacie, Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości.

Komisja przekazała również, że trwają prace nad włączeniem do systemu kolejnych państw nienależących do Unii Europejskiej.

Unijne Certyfikaty COVID niezbędne w czasie podróży

Unijny Certyfikat COVID jest dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, przechorowała COVID-19 lub negatywny wynik testu. Taki dokument można przedstawić w wersji papierowej lub elektronicznej, np. na smartfonie. 

Tak zwany paszport covidowy ułatwia nie tylko przemieszczanie się, ale też – coraz częściej – jest niezbędny, aby skorzystać z usług lokali gastronomicznych czy placówek kulturalnych. Bez dowodu zaszczepienia się czy negatywnego wyniku testu nie wejdziemy do restauracji, baru czy kina m.in. we Włoszech, Francji, Portugalii, Grecji, Austrii czy Irlandii. Za złamanie obowiązujących obostrzeń grożą wysokie kary. 

Źródło: TVN24, ec.europa.eu