Zamknij

Paszport koronawirusowy z informacjami o stanie zdrowia - bez niego wyjazdy nie będą możliwe?

04.01.2021 12:26
Paszport koronawirusowy informujący o stanie zdrowia - bez niego wyjazdy nie będą możliwe?
fot. SHUTTERSTOCK

Koronawirus wywrócił świat do góry nogami. Z powodu pandemii ucierpiało wiele sfer życia - niewątpliwie odbiło się to m.in. na podróżowaniu. Cały czas pojawia się zatem wiele pomysłów, by jak najszybciej wrócić do normalności. Jednym z nich jest paszport koronawirusowy, który ma informować o stanie zdrowia i ewentualnym zaszczepieniu się.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele sfer życia, m.in. na podróżowanie. Przez jakiś czas zagraniczne wyjazdy nie były w ogóle możliwe, a wielu Polaków miało problem z powrotem do domu. Teraz sytuacja coraz bardziej się stabilizuje. Pod koniec 2020 roku rozpoczęły się szczepienia. Cały czas pojawia się również wiele pomysłów, które miałyby przyspieszyć proces powrotu do normalności. Ostatnio głośno zrobiło się o paszporcie koronawirusowym, który ułatwiałby podróżowanie.

Paszport koronawirusowy rewolucją w podróżowaniu

Wszyscy wiedzą, że linie lotnicze przeżywają kryzys. Pod koniec 2020 roku Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) poinformowało, że z powodu pandemii koronawirusa linie lotnicze na całym świecie zanotują w 2020 ponad 118,5 mld USD straty. Z kolei jak podał Urząd Lotnictwa Cywilnego, polskie porty lotnicze w pierwszej połowie 2020 obsłużyły ponad 8 mln pasażerów (ruch pasażerski zmalał o 64% w porównaniu z pierwszą połową 2019), a drugi kwartał był jednym z najtrudniejszych w historii lotnictwa cywilnego w Polsce. 

Wielka Brytania. Nowe zasady dla podróżujących od 1 stycznia 2021 roku

Nie powinno zatem nikogo dziwić, że firmy prześcigają się w coraz to nowych pomysłach, które miałyby przyspieszyć proces powrotu do normalności. Jednym z nich jest paszport koronawirusowy, inaczej paszport covidowy. To projekt o nazwie CommonPass, za którym stoi szwajcarska fundacja The Commons Project oraz Światowe Forum Ekonomiczne.

Najprościej mówiąc, paszport jest wirtualną teczką medyczną, która zawierałaby najważniejsze informacje o stanie zdrowia danej osoby. W aplikacji można by było znaleźć m.in. szczegóły dotyczące tego, czy w ostatnim czasie robiony był test na koronawirusa oraz czy dana osoba jest zaszczepiona na COVID-19.  Informacje mają pochodzić z baz danych placówek medycznych. Aplikacja byłaby połączona z elektroniczną kopią naszego paszportu. 

Paszport koronawirusowy niezbędny do podróżowania?

Jak czytamy na portalu Fly4free.pl, do testowego etapu zgłosiło się pięć linii lotniczych: United Airlines, Lufthansa, Virgin Atlantic, Swiss i JetBlue. Usługa ta będzie testowana przez wybranych pasażerów na niektórych trasach. Jak wiadomo, na razie nie ma w planach, by paszport koronawirusowy był obowiązkowy.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że również inne linie lotnicze pracują nad swoimi wersjami koronawirusowych paszportów.

Tu obowiązuje najdłuższa kwarantanna na świecie. Podróżni muszą się izolować aż 21 dni

RadioZET.pl/CNN