Zamknij

Paszport szczepionkowy na wakacje. Kolejne ważne uzgodnienia krajów UE

22.04.2021 15:53
Paszport szczepionkowy
fot. Shutterastock

Unijne państwa uzgodniły specyfikacje techniczne paszportów szczepień – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej, Johannes Bahrke. Tak zwany Cyfrowy Zielony Certyfikat ma umożliwić swobodne i bezpieczne podróżowanie w dobie pandemii. UE chce, aby taki dokument został wprowadzony do czerwca 2021 roku. 

Paszport szczepionkowy ma zawierać informacje o tym, że podróżny został zaszczepiony przeciwko Covid-19, w ostatnim czasie otrzymał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR lub szybki test antygenowy) lub ma status ozdrowieńca.

Pod koniec marca Parlament Europejski postanowił przyspieszyć procedurę zatwierdzenia takich certyfikatów. Okazuje się, że kraje Wspólnoty zrobiły kolejny krok w kierunku "cyfrowych certyfikatów". 

Paszporty szczepień. Specyfikacje techniczne uzgodnione 

– Przedstawiciele państw członkowskich (...) uzgodnili wytyczne opisujące główne specyfikacje techniczne dotyczące wdrażania systemu (paszportów szczepień). Jest to kluczowy krok w tworzeniu niezbędnej infrastruktury na szczeblu UE – powiedział rzecznik KE.

Johannes Bahrke dodał, że zachęca państwa członkowskie do wdrażania niezbędnych rozwiązań technicznych na szczeblu krajowym.

– Niezwykle ważne jest przyspieszenie prac nad wdrożeniem technicznym równolegle z trwającym procesem legislacyjnym, aby zapewnić wprowadzenie cyfrowych zielonych certyfikatów w całej UE do czerwca 2021 roku – oznajmił Bahrke.

Uzgodniona specyfikacja techniczna obejmuje strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej UE.

– Wytyczne te, przyjęte jednogłośnie przez ekspertów krajowych, pokazują zaangażowanie i gotowość państw członkowskich oraz dostarczą im specyfikacji niezbędnych do szybkiego wdrożenia. Ze strony Komisji będziemy gotowi do 1 czerwca. Jesteśmy gotowi wspierać państwa członkowskie w ich wysiłkach na rzecz jak najszybszego wprowadzenia niezbędnej infrastruktury technicznej – skomentował Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

Cyfrowy Zielony Certyfikat. Takie testy nie będą uprawniać do podróży

W ostatnich dniach rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności, Christian Wigand, przekazał, że testy przeprowadzone samodzielnie nie uprawniać do podróży w ramach "Cyfrowego Zielonego Certyfikatu". Chodzi tutaj m.in. o testy, które można kupić w sklepie czy przez internet i wykonać samodzielnie w domu.

– Wynik testu będzie co do zasady jedną z opcji w "Zielonym Certyfikacie Cyfrowym" (dokumencie, który ma umożliwiać podróże w ramach UE). Należy jednak zapewnić, że informacja o przeprowadzeniu takiego testu jest wiarygodna. Dlatego wyniki samodzielnie przeprowadzonego testu nie będą mogły zostać zawarte w tzw. Zielonym Certyfikacie – tłumaczył Wigand.

RadioZET.pl/PAP