Zamknij

Czy warto posiadać paszport tymczasowy? Zobacz, co należy zrobić, aby go otrzymać

Marta Wilczkowska
03.12.2020 19:00
Paszport
fot. Shutterstock

Paszport tymczasowy to dokument, który daje podobne uprawnienia co zwykły paszport. Przede wszystkim otrzymuje się go szybciej, a zasadnicza różnica dotyczy ważności takiego dokumentu. Paszport tymczasowy – dla kogo, ile trwa wyrobienie: sprawdź, co musisz wiedzieć!

Nie jesteś typem podróżnika, więc paszport dotąd nie był ci potrzebny. Jeśli jednak nagle musisz wyjechać za granicę do kraju, w którym dowód osobisty na przejściu granicznym nie wystarczy, nie panikuj. W tej sytuacji uratuje cię paszport tymczasowy.

Co to za dokument i jak go zdobyć? Jak wyrobić paszport tymczasowy dla dziecka? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Paszport tymczasowy – dla kogo?

Paszport tymczasowy jest odpowiednikiem zwykłego paszportu. Różnica polega jednak na tym, że wydawany jest w trybie przyspieszonym, a także ma krótszy termin ważności, niż zwykły. Taki dokument wystawia się w wyjątkowych sytuacjach, kiedy wyjazd za granicę wypada nagle, z ważnego powodu. Do takich sytuacji zalicza się:

  • Wyjazd związany ze sprawami zawodowymi.
  • Choroba lub śmierć członka rodziny, który mieszka za granicą.

W przypadku tych dwóch zdarzeń potrzebny będzie dowód zaistnienia sytuacji, podłączony do wniosku o wydanie paszportu.

Inne sytuacje, w których możesz starać się o wydanie paszportu tymczasowego, również muszą być zdarzeniami nagłymi i ważnymi. Zalicza się do nich między innymi:

  • Kradzież lub zagubienie paszportu właściwego podczas przebywania za granicą – aby umożliwić powrót do kraju.
  • Utratę ważności paszportu w sytuacji, gdy nie mieszkasz w Polsce i przebywasz za granicą, ale w innym państwie niż to, które jest miejscem twojego stałego pobytu.
  • Brak możliwości pobrania odcisków palców (tymczasowo!) do wyrobienia właściwego paszportu.

Planując wakacje za granicą, zorientuj się odpowiednio wcześnie, jak długo ważny jest twój paszport. W przypadku starania się o wizę (na przykład wiza do Egiptu), paszport musi być ważny minimum 180 dni od daty zakończenia podróży do tego kraju. Dla potrzeb turystyki nie otrzymasz bowiem paszportu tymczasowego.

Zobacz także: Ameryka to marzenia każdego podróżnika. Zobacz, co trzeba zrobić, aby otrzymać wizę do USA

Paszport tymczasowy – wniosek o paszport

Aby otrzymać paszport tymczasowy, konieczne będzie złożenie wniosku o jego wydanie. Możesz zrobić to w jakimkolwiek punkcie paszportowym, bądź też w polskim konsulacie. Jeżeli wnioskujesz o wydanie paszportu tymczasowego z powodu utraty dotychczasowego dokumentu i przebywasz za granicą, możesz wystąpić do konsula z prośbą o pozwolenie na wysłanie wniosku pocztą bądź kurierem.

Paszport tymczasowy dla dziecka

Jeżeli paszport ma być wydany dziecku, przy składaniu wniosku obecni muszą być oboje rodzice. Obecność tylko jednego z nich jest dopuszczalna tylko wtedy, kiedy posiada pisemną zgodę drugiego na załatwienie sprawy. Musi to być jednak zgoda podpisana osobiście, w obecności notariusza, w punkcie paszportowym bądź w konsulacie.

Jeżeli dziecko ma więcej, niż 5 lat, także musi być obecne podczas składania wniosku o wydanie paszportu.

Paszport tymczasowy – ile trwa wyrobienie?

Okres wakacyjny, kiedy zainteresowanie wydaniem normalnego paszportu znacznie wzrasta, nie sprzyja szybkiemu otrzymaniu dokumentu. Zwykle na jego wyrobienie trzeba poczekać około miesiąca. Paszport tymczasowy wydawany jest zwykle na rok i otrzymuje się go w ciągu mniej więcej dwóch tygodni. Uwaga – nie wszystkie kraje uznają paszport tymczasowy! Przed rozpoczęciem załatwiania formalności zorientuj się, jakie są wymogi kraju, do którego planujesz się udać.

Dzięki zapoznaniu się z tymi informacjami będziesz przygotowany na każdą ewentualność związaną z wyrobieniem paszportu tymczasowego. O tym, że jest on ci potrzebny, możesz dowiedzieć się w ostatniej chwili, dlatego warto być przygotowanym na tę okoliczność. Zobacz, jak wyrobić paszport tymczasowy i ile trwa taka procedura, a następnie w spokoju ciesz się wyjazdem.