Zamknij

Naukowcy ostrzegają przed paszportami covidowymi. "Niosą ryzyko celowego zakażania"

14.04.2021 14:14
Paszporty covidowe
fot. Shutterstock

Brytyjscy naukowcy uważają, że chociaż paszporty covidowe mogą przynieść wiele korzyści, wiążą się też z możliwymi niebezpieczeństwami, w tym m.in. jak fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, a nawet celowym zarażaniem się w celu otrzymania statusu ozdrowieńca. 

Przypomnijmy, że Unia Europejska chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Dokument ten mają dostawać osoby, które są zaszczepione podwójną dawką szczepionki, przechorowały już Covid-19 lub mają negatywny wynik testu. W założeniu taki certyfikat ma ułatwiać wyjazdy zagraniczne, a także korzystanie z kin czy stadionów. Eksperci zwracają jednak uwagę, że oprócz korzyści, trzeba też wziąć pod uwagę ewentualne szkody wynikające z wprowadzenia "paszportów zdrowia". 

Paszporty covidowe "dają duże możliwości"

Propozycja stworzenia paszportów covidowych od samego początku wzbudza liczne emocje - ma wielu zwolenników, ale też przeciwników. Badania na ten temat prowadzą też eksperci. "The Guardian" przywołał artykuł naukowy "Behawioralne odpowiedzi na certyfikację covid-19: szybki przegląd", który został napisany przez grupę ośmiorga badaczy. Tekst na razie ukazał się w serwisie medRxiv, co oznacza, że nie został jeszcze zrecenzowany przez innych naukowców. 

Autorzy publikacji przeanalizowali dotychczasowe badania skupiające się na możliwych zachowaniach ludzi w przypadku wprowadzenia tego typu certyfikatów zdrowia. Eksperci zwracają uwagę, że paszporty covidowe mają zarówno dobre, jak i złe strony. Jako korzyści wymienia się m.in. możliwość powrotu do pracy, większy i bezpieczniejszy dostęp do hoteli, restauracji, wydarzeń, kin czy teatrów. Takie dokumenty mogą też zachęcić ludzi do szczepień.

"Celowe zarażanie się, by otrzymać status ozdrowieńca"

Współautorzy badania zauważają jednocześnie, że paszporty mogą nieść też za sobą liczne niebezpieczeństwa. Ich zdaniem istnieje obawa, że certyfikaty mogłyby wywoływać wśród ludzi fałszywe poczucie całkowitego bezpieczeństwa. Naukowcy mają na myśli zarówno tych, którzy są zaszczepieni i posiadają takie paszporty, jak i pozostałe osoby. To z kolei może prowadzić do zwiększenia ryzyka infekcji i przenoszenia koronawirusa.

Wiąże się to również z innym zagrożeniem. Zdaniem badaczy wprowadzenie takiej "certyfikacji dla ozdrowieńców" może prowadzić do tego, że ludzie mogą chcieć się celowo się zarażać, by przechorować Covid-19 i dostać certyfikat.

Autorzy publikacji wspominają także o ewentualnych przeszkodach natury etycznej czy prawnej, jak utrata spójności społecznej przez tworzenie nowej hierarchii, dyskryminacja niektórych grup społecznych czy nielegalne zdobywanie dokumentacji bądź danych.

Obecnie w Izraelu działa już tzw. zielona przepustka, która zwalania zaszczepionych mieszkańców z obowiązujących restrykcji. Mogą korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach i w miejscach kultu religijnego.

Źródło: Polsat News, The Guardian