Zamknij

Koniec sporu UE o paszporty covidowe. Od kiedy wejdą w życie i jak będą działać?

21.05.2021 09:17
Lotnisko - pasażerowie w maseczkach
fot. Shutterstock

Państwa członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski doszły do porozumienia w sprawie unijnych paszportów covidowych, które mają umożliwić swobodne podróżowanie po Europie w dobie pandemii. Takie certyfikaty wejdą w życie najprawdopodobniej 20 czerwca.

Porozumienie między Europarlamentem i rządami krajów Unii oznacza, że cyfrowe certyfikaty szczepionkowe zaczną obowiązywać zgodnie z planem, czyli tuż przed wakacjami.

– Zielone światło dla unijnego certyfikatu cyfrowego Covid. W sam raz na letnie wakacje – napisała na Twitterze Ana Ascencao e Silva, rzeczniczka portugalskiej prezydencji.

Rozporządzenie UE dotyczące cyfrowego certyfikatu Covid powinno obowiązywać przez 12 miesięcy.

Paszporty covidowe. Jest porozumienie UE

Przypomnijmy, certyfikaty będą dostępne nie tylko dla osób, które się zaszczepiły, ale także dla ozdrowieńców oraz osób z negatywnym wynikiem testu na Covid-19.

To właśnie temat testów na koronawirusa był główną ością niezgody. Parlament Europejski długo walczył, by testy PCR – podobnie jak szczepionki – były darmowe w całej Unii Europejskiej, by nie dyskryminować tych, którzy się nie zaszczepią. Kraje UE nie chciały jednak zrzec się swoich kompetencji w tej kwestii.

Ostatecznie Komisja Europejska zobowiązała się zmobilizować co najmniej 100 mln euro w ramach Instrumentu Wsparcia Kryzysowego na zakup testów na Covid-19. Negocjatorzy uzgodnili też, że w razie potrzeby należy uruchomić dodatkowe fundusze na ten cel.

Zgodnie ze wstępnym porozumieniem, państwa członkowskie UE nie powinny nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią Covid-19 po wprowadzeniu certyfikatów, "chyba że są one konieczne do ochrony zdrowia publicznego". O ewentualnych takich środkach należy powiadomić inne państwa członkowskie i KE najpóźniej z 48-godzinnym wyprzedzeniem – uzgodniono.

Państwa członkowskie powinny honorować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Do państw członkowskich będzie należało podjęcie decyzji, czy akceptują również świadectwa szczepień innymi szczepionkami wymienionymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

– Chociaż osiągnięte dzisiaj porozumienie nie spełnia wszystkich postulatów PE, oznacza jednak z pewnością znaczny postęp dla milionów obywateli UE. Unijny cyfrowy certyfikat Covid przywróci swobodny przepływ osób w UE, ponieważ państwa członkowskie zaczną znosić ograniczenia swobodnego przemieszczania się w całej Europie – powiedział na konferencji prasowej w czwartek przewodniczący parlamentarnej komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Juan Fernando Lopez Aguilar.

Certyfikaty covidowe. Co będą zawierać i jak będą działać?

Certyfikat covidowy ma zawierać informacje o szczepieniu, wynikach ewentualnych testów na Covid-19 (listę dopuszczalnych testów miałaby aktualizować Bruksela) oraz o przebytej chorobie.

Paszport covidowy będzie obejmował kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu, a także podpis cyfrowy. Na takim dokumencie będzie też dodatkowo zwykły opis dotyczący rodzaju i daty szczepionki - całość graficznie będzie podobna np. do biletów lotniczych dostępnych w aplikacji na telefonie. Certyfikaty covidowe będzie można także wydrukować i z takim dokumentem w formie papierowej stawiać się na lotnisku.

To poszczególne kraje UE będą decydować o wyborze konkretnej aplikacji, ale wspólny unijny system będzie zapewniał wzajemną uznawalność.  Polska zgłosiła już gotowość sprawdzenia tego systemu. Pilotaż unijnych paszportów ma ruszyć w naszym kraju od 21 lub 25 maja. W testach będzie weryfikowane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw Wspólnoty.

Głównym celem certyfikatów covidowych ma być umożliwienie swobodnych podróży w UE oraz w pozaunijnej części strefy Schengen. W niektórych krajach Unii Europejskiej mówi się też o tym, że paszporty można by wykorzystywać do „otwierania” imprez masowych, lokali gastronomicznych czy ośrodków sportowych. Bruksela podkreśla jednak, że decyzja dotycząca wprowadzenia tego typu rozwiązań będzie już należała do władz poszczególnych krajów.  

Źródło: PAP, TVN 24, Gazeta Wyborcza