Zamknij

Paszporty covidowe zostaną przedłużone. Ważna zmiana dla podróżujących

15.11.2021 11:04
Paszport covidowy
fot. Shutterstock

Ważność unijnych certyfikatów Covid, potocznie nazywanych paszportami covidowymi, zostanie przedłużona dla wszystkich osób, które przyjmą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19. Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, dokument ten będzie ważny przez kolejne 365 dni od daty przyjęcia trzeciej dawki (lub drugiej w przypadku Johnson&Johnson). To bardzo ważna informacja dla podróżujących.

Unijny certyfikat Covid (tzw. paszport covidowy) umożliwia swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej w czasie pandemii. Dokument ten mogą pobrać osoby, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, przechorowały koronawirusa (certyfikat jest ważny od 11 do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu) lub otrzymały negatywny wynik testu (czas ważności certyfikatu to wówczas 48 godzin).

Do tej pory unijny certyfikat był ważny przez rok od przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – pierwszej i jedynej dawki). Teraz polskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wydłuży o rok ważność certyfikatów dla osób, które przyjmą dawkę przypominającą. 

Paszporty covidowe. Ważność certyfikatu przedłużona

Zmiany dotyczące ważności paszportów covidowych, ogłoszone przez polski resort zdrowia, weszły w życie 13 listopada. Zgodnie z decyzją ministerstwa unijny certyfikat covidowy będzie ważny przez 365 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19. Osoby, które przed tym terminem przyjęły trzecią lub drugą dawkę przypominającą, także będą miały roczny termin ważności certyfikatu.

– Wydłużenie okresu ważności certyfikatu dokonujemy w oparciu o rekomendację Rady Medycznej. Trzecie szczepienie jest na tyle istotne dla budowy naszej odporności, że pozwoliliśmy sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej. Zachęcam wszystkich już zaszczepionych do skorzystania z przypominającego szczepienia, a niezaszczepionych do wejścia do grona osób chronionych przez szczepienia – wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dotychczas przyjęcie przypominającej dawki szczepienia nie było odnotowywane w certyfikacie, bo ta kwestia jeszcze nie jest uregulowana na poziomie UE.

Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (lub jednej przypadku szczepionki J&J), tak i teraz dokument ten będzie dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel.

Przypominająca dawka szczepionki. Kto może przyjąć?

Trzecia dawka przypominająca szczepionki przeciw Covid-19 (druga w przypadku szczepionki Johnson&Johnson) jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, w przypadku której od przyjęcia pełnego cyklu szczepień minęło co najmniej pół roku. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie sześciu miesięcy od pełnego zaszczepienia. 

Certyfikat covidowy można pobrać na telefon, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji m-obywatel. Ci, którzy nie korzystają z tych narzędzi elektronicznych, mogą poprosić o wydruk certyfikatu w przychodni zdrowia lub punkcie szczepień.

Źródło: PAP, gov.pl