Zamknij

Pilotaż unijnych paszportów covidowych bez Polski. Dlaczego?

12.05.2021 15:30
Paszport szczepionkowy
fot. Shutterstock

Ruszyły testy unijnego systemu certyfikatów szczepionkowych, który ma umożliwić swobodne podróżowanie już w te wakacje. Program pilotażowy potrwa dwa tygodnie. Do testów nie zgłosiła się jednak Polska – podaje "Rzeczpospolita". 

Paszporty szczepionkowe coraz bliżej. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w miniony weekend, że do końca miesiąca powinno zapaść porozumienie w sprawie certyfikatów covidowych, które mają pozwolić na swobodne podróże osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz posiadającym negatywny wynik testu na Covid-19. "Prace techniczne i prawne trwają, tak że system powinien działać w czerwcu" – powiedziała szefowa KE. 

Testy paszportów covidowych bez Polski

Obecnie trwa pilotaż wdrożenia systemu dla unijnych certyfikatów szczepionkowych. "RP" podaje, że każdego dnia do centralnego systemu stworzonego na zlecenie Komisji Europejskiej przez Deutsche Telekom i SAP będą przyłączane na próbę dwa kraje. Jako pierwsze zrobiły to w poniedziałek Francja i Malta, do końca przyszłego tygodnia przetestowanych zostanie w sumie 18 państw UE oraz Islandia.

– Do testów nie zgłosiła się Polska. Nieoficjalnie wiadomo, że poza nami niegotowe są jeszcze Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Łotwa, Portugalia, Finlandia i Irlandia – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Pilotaż obejmuje testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu, a także testy bezpieczeństwa – mówi Johannes Bahrke, rzecznik Komisji Europejskiej, cytowany przez gazetę.

– Mieszkańcy poszczególnych państw nie biorą udziału w pilotażu – wykorzystywane są sztuczne dane i klucze publiczne. System ma działać w trybie offline, co oznacza, że żaden z urzędników sprawdzających certyfikat nie będzie miał dostępu do bazy danych. Sprawdzi tylko autentyczność wygenerowanego kodu QR – pisze gazeta.

Jeśli pilotaż się powiedzie, certyfikaty szczepionkowe wejdą w życie 21 czerwca. Równocześnie do testów systemu informatycznego trwają prace legislacyjne.

Paszport szczepionkowy, tzw. Cyfrowy Zielony Certyfikat, będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR lub szybki test antygenowy) lub wyzdrowiała po Covid-19. Dokument taki będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej - ma zawierać kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu, a także podpis cyfrowy.

Taki dokument ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

RadioZET.pl/PAP