Zamknij

Paszporty szczepień już w te wakacje? "Mają ułatwić bezpieczne podróżowanie"

02.03.2021 08:57
Paszport szczepień
fot. Shutterstock

Komisja Europejska jeszcze w marcu chce przedstawić propozycję “digital green pass”, czyli tzw. cyfrowych paszportów dla osób zaszczepionych przeciwko Covid-19. Taki dokument ma ułatwić obywatelom UE podróże w czasie wakacji – poinformowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE. Niektóre europejskie państwa odnoszą się do tego typu rozwiązania sceptycznie. 

Certyfikaty, zwane często paszportami, jakie wydaje się osobom zaszczepionym przeciw COVID-19, mogą potencjalnie wyłączyć je spod części restrykcji. W wielu krajach postrzegane są jednak jako dyskryminujące. Zaświadczenia takie działają od tygodnia w Izraelu.

Jeszcze niedawno Komisja Europejska zapewniała, że będzie to dokument o charakterze medycznym i nie chciała przyznać, że będzie on stosowany do podróżowania. Po zeszłotygodniowym szczycie – podczas którego unijni przywódcy z żyjących z turystyki krajów południa Europy bardzo naciskali na opracowanie takiego paszportu przed wakacjami – Bruksela przyśpiesza. Propozycja unijna ma na celu stworzenie jednolitego, uznawanego przez wszystkie kraje dokumentu

"Cyfrowy zielony paszport" dla zaszczepionych 

Urszula von der Leyen zapowiedziała, że jeszcze w tym miesiącu zostanie przekazana propozycja w tej sprawie. Podała również pierwsze szczegóły dotyczące tego, jak taki ogólnounijny dokument miałby wyglądać.

– Jeśli chodzi o pytanie, jak mógłby wyglądać "zielony cyfrowy paszport": w marcu przedstawimy wniosek legislacyjny – powiedziała szefowa KE podczas wideokonferencji z niemieckimi europosłami w Parlamencie Europejskim.

Zgodnie z zapowiedziami, w specjalnej aplikacji o nazwie “Digital Green Pass” znajdzie się dowód zaszczepienia danej osoby, informacje o ewentualnej chorobie i otrzymaniu statusu ozdrowieńca lub wyniki testów na koronawirusa dla osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione.

– Celem Digital Green Pass jest stopniowe umożliwianie ludziom bezpiecznego poruszania się po krajach Unii Europejskiej i poza jej granicami – w celach zawodowych i turystycznych – powiedziała von der Leyen.

Przewodnicząca KE dodała, że harmonogram prac jest tak opracowany, aby tego typu certyfikaty były gotowe jeszcze przed wakacjami, czyli rozpoczęciem szczytu sezonu turystycznego.

Zobacz także

"Paszporty szczepień". Stanowiska europejskich krajów

Dla południowych krajów Unii Europejskiej - Grecji, Włoch czy Hiszpanii - stworzenie unijnego standardu certyfikowania szczepień jest kluczową kwestią w ratowaniu zagrożonego letniego sezonu turystycznego. Izrael zawarł już porozumienie z Grecją i Cyprem w sprawie wzajemnego uznawania tego rodzaju zaświadczeń.

Jednak wiele krajów twierdzi, że najpierw trzeba będzie ustalić, że zaszczepione osoby nie mogą przenosić wirusa na innych. Niektóre kraje, takie jak Francja i Belgia, wyraziły również obawę, że ułatwienie podróży tylko dla osób zaszczepionych byłoby niesprawiedliwe. Komisja stwierdziła, że będzie starała się uniknąć dyskryminacji obywateli, którzy nie otrzymali szczepionki.

Brytyjski rząd nie ma na razie jasnego stanowiska w sprawie paszportów szczepień, chociaż pojawiają się doniesienia, zgodnie z którymi prowadzone są prace nad aplikacją umożliwiającą podróże międzynarodowe. Premier Boris Johnson zapewnił, że nie przewiduje ich wprowadzenia wewnątrz kraju, np. jako warunku pójścia do pubu czy na koncert. 

Duński rząd zapowiedział na początku lutego wprowadzenie cyfrowych paszportów, które mają pomóc w odbywaniu podróży służbowych. Początkowo dane o zaszczepieniu będą dostępne na rządowej stronie internetowej, w przyszłości szczegóły dotyczące szczepienia lub nawet informację o posiadanych przeciwciałach będą dostępne w telefonie komórkowym.

Władze Szwecji również rozpoczęły przymiarki do wprowadzenia cyfrowego paszportu, który miałby być wprowadzony od 1 czerwca. W Finlandii w komentarzach prasowych podkreśla się, że na obecnym etapie - gdy zaszczepiono zaledwie ok. 5 proc. ludności, a przy tym nie wypracowano standardów międzynarodowych - trudno zakładać, że zaświadczenia dawałyby korzyści np. przy podróżowaniu.

Na Węgrzech zapowiedziano wprowadzenie zaświadczeń dla zaszczepionych i ozdrowieńców, ale szczegóły dotyczące wynikających z nich uprawnień nie zostały jeszcze podane. 

Źródło: PAP