Zamknij

Nowe informacje o paszportach szczepionkowych. Parlament Europejski daje zielone światło

29.04.2021 12:05
Paszporty szczepionkowe. Parlament Europejski daje zielone światło
fot. SHUTTERSTOCK

Paszporty szczepionkowe coraz bliżej, dlatego co jakiś czas pojawiają się kolejne informacje o tzw. Cyfrowym Zielonym Certyfikacie. Niedawno wydawanie takich dokumentów szczepionkowych w UE poparł Europarlament. Europosłowie mają jednak pewne uwagi.

Paszporty szczepionkowe mają umożliwić swobodne przemieszczanie się po Europie w czasie pandemii koronawirusa. Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, niedawno uzyskała negatywny wynik testu (PCR lub szybki test antygenowy) albo wyleczyła się z infekcji.

Unia Europejska chce, aby tzw. Cyfrowy Zielony Certyfikat wprowadzony został jeszcze w czerwcu 2021. W związku z tym co jakiś czas pojawiają się kolejne informacje o paszporcie szczepionkowym. 

Paszporty szczepionkowe. Parlament Europejski daje zielone światło

Jak podaje PAP, Parlament Europejski w specjalnym głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w Unii Europejskiej. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzające prawo do swobodnego przemieszczania się po Europie w czasie pandemii, obowiązywały maksymalnie 12 miesięcy.

Ponadto europosłowie domagają się zmiany ich nazwy. Zamiast proponowanego przez Komisję Europejską "Cyfrowego Zielonego Certyfikatu", chcą by dokument określany był jako "Unijny Certyfikat COVID-19".

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za. Z kolei 119 było przeciw, a 31 osób wstrzymało się od głosu. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym

Przypomnijmy, że jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie popiera wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania. Rzeczniczka organizacji, Margaret Harris wyjaśniła, że nie jest jasne, czy szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, a same paszporty mogą być wyrazem dyskryminacji.

RadioZET.pl/PAP