Zamknij

Paszporty szczepionkowe jako warunek podróży? Jest stanowisko WHO

07.04.2021 10:33
Paszport szczepionkowy
fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie popiera wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania – poinformowała we wtorek rzeczniczka organizacji, Margaret Harris. Wyjaśniła, że nie jest jasne, czy szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, a same paszporty mogą być wyrazem dyskryminacji.

Paszporty szczepionkowe, nazywane "Cyfrowymi Zielonymi Certyfikatami", mają być potwierdzeniem, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19 lub przechorowała Covid-19, czyli jest tzw. ozdrowieńcem. Taki dokument najprawdopodobniej będzie funkcjonował na terenie Unii Europejskiej jeszcze przed wakacjami. Chociaż paszport zdrowia ma w założeniu umożliwić swobodne i bezpieczne podróżowanie, od samego początku wzbudza wiele kontrowersji. 

Głos w tej sprawie zabrała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

Co z paszportami szczepionkowymi? WHO zabrała głos

– Jako WHO, na tym etapie nie chcielibyśmy, by paszport szczepionkowy był wymagany przy wjeździe lub wyjeździe, ponieważ na razie nie jesteśmy pewni, czy szczepionka zapobiega transmisji (koronawirusa) – powiedziała Harris na konferencji prasowej.

– Oprócz wszystkich innych pytań, pojawia się kwestia dyskryminacji osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie się zaszczepić – dodała rzeczniczka Światowej Organizacja Zdrowia.

Jak oświadczyła Harris, WHO spodziewa się, że do końca kwietnia zostanie ukończony proces oceny szczepionek chińskich firm Sinopharm i Sinovac, który może doprowadzić do wpisania ich na prowadzoną przez organizację listę preparatów dopuszczonych do użycia w sytuacjach awaryjnych. Bez podawania dalszych szczegółów Harris zaznaczyła, że w tej sprawie WHO "potrzebuje więcej danych".

Rzeczniczka po raz kolejny zaapelowała o większą solidarność w sprawie szczepionek i przekazywanie przez bogatsze kraje zbędnych dawek inicjatywie COVAX, która zajmuje się dystrybucją preparatów w biedniejszych państwach.

Paszport szczepionkowy będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej. Ma zawierać numer tradycyjnego paszportu oraz kod QR (gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu). Komisja Europejska już wcześniej podkreślała, że nie chce, aby taki dokument był powodem dyskryminowania osób, które nie zostały zaszczepione – właśnie temu służyć będzie zamieszczanie tam informacji o przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi.  

Źródło: Radio ZET, PAP