Zamknij

Phuket. Odkrywamy najpopularniejszą wyspę Tajlandii

Redakcja
19.10.2018 16:19
Plaża Phuket
fot. Shutterstock

Rajskie plaże w idyllicznych zatoczkach. Wzgórza porośnięte dżunglą. Tętniące życiem miasto Patong. Spektakularne zachody słońca i krajobrazy należące do najpiękniejszych na południu Tajlandii. Wyspa Phuket, choć w ostatnim czasie mocno oblegana przez turystów, jest miejscem, które potrafi zaskoczyć i zachwycić.

Phuket to największa wyspa Tajlandii położona na Morzu Andamańskim, u zachodnich wybrzeży kraju. Od stałego lądu dzieli ją niewielka cieśnina Chong Pak Phra. Ten popularny turystycznie kierunek ma wszystko, czego potrzeba do beztroskiego wypoczynku: słońce i piaszczyste plaże, wspaniałe widoki oraz różnorodną bazę noclegową – od tańszych hoteli po resorty dla najbardziej wymagających. Są tu też dziesiątki restauracji, dyskotek i nocnych klubów – szczególnie w mocno rozrywkowym Patong.

Choć w 2004 roku w wyspę uderzyła fala tsunami, powodując śmierć kilkuset osób i ogromne spustoszenie w infrastrukturze turystycznej, tajscy przedsiębiorcy szybko odbudowali zniszczoną zabudowę i na nowo przyciągnęli podróżnych. Obecnie Phuket znajduje się w rankingu 20 najpopularniejszych wśród turystów kierunków. Tylko w ubiegłym roku wyspę odwiedziło około 10 mln osób.

Plaże Phuket? Rajskie!

Phuket, podobnie jak inne wyspy Tajlandii, przyciąga fantastycznymi plażami – z jasnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Najpiękniejsze z nich znajdują się na zachodnim wybrzeżu, choć w niektórych miejscach trzeba przygotować się na tłumy turystów. Za prawdziwą perełkę uznawana jest plaża Kata. Tutejsze okolice zachowały swój dawny rybacki klimat – spacerując wzdłuż wybrzeża, można wypatrzeć łódki wyruszające na połów. Na pobliskich wzgórzach działają restauracje z tarasami oferującymi piękne widoki na wybrzeże. To również ulubione miejsce dla surferów – można skorzystać z oferty licznych szkółek surfingu i wypożyczalni. Popularna plaża Karon – i najdłuższa na wyspie – słynie z kolei z doskonałych warunków do nurkowania, bowiem na południowym krańcu zatoki znajduje się rafa koralowa.

Plaża Bang Tao
fot. Shutterstock

Zlokalizowane dalej na północ plaże mają w dużej mierze charakter resortowy, choć można znaleźć też bardziej kameralne zakątki. Bang Tao, w środkowo-zachodniej części, zdominowana jest przez ogromny resort turystyczny Laguna Phuket – jeden z największych kompleksów turystycznych Azji. Znajduje się tu również wiele knajpek, restauracji i klubów plażowych. Jedynie w północnej części tej plaży znajdziemy nieco spokoju i kameralności. W pobliżu rozciąga się Surin – przez wielu uznawana za najpiękniejszą plażę na Phuket. O uroku tego miejsca świadczą biały piasek i krystalicznie czysta woda, która zachęca do kąpieli.

Aby uciec nieco od tłumów, warto wybrać się na plaże Nai Thon i Nai Yang, będące częścią Parku Narodowego Sirinat. Krajobraz samego parku wyróżniają lasy namorzynowe oraz wielobarwne rafy koralowe zlokalizowane ok. 800 metrów od linii brzegowej. Właśnie dlatego miejsce to jest popularne wśród miłośników nurkowania.

Zobacz także

Zobacz także

Promthep: przylądek piękna na Phuket

Idealnym pomysłem na wycieczkę może być przylądek Promthep – najbardziej wysunięty na południe punkt Phuket. Tamtejsze porośnięte zielenią klify oraz nieskalana panorama morskiego horyzontu tworzą wymarzoną scenerię dla fotografów. Niemal każdego wieczoru przybywają tu tłumy turystów i mieszkańców, aby podziwiać najbardziej spektakularne zachody słońca na wyspie.

Przylądek Promthep - wyspa Phuket

Bardzo dobrym pomysłem jest zejście z tarasu na sam dół cypla. Choć droga na dół, wzdłuż wąskiej, stromej i kamienistej ścieżki, wymaga odrobiny wysiłku, zdecydowanie warto. Na dole jest znacznie mniej ludzi, przez co w spokoju można cieszyć się niezwykle romantycznymi widokami na zachodzące nad Phuket słońce. W niewielkiej odległości od przylądka, kierując się na wschód, znajduje się posąg Wielkiego Buddy. Statua mierzy 45 metrów wysokości i jest widoczna z wielu punktów południowej części wyspy.

Zobacz także

Zobacz także

Patong: centrum plażowania i rozrywki

Patong to najważniejsze i najbardziej zatłoczone centrum rozrywkowe wyspy, położone jest w jej zachodniej części, ok. 35 km od międzynarodowego lotniska. Miasto z jednej strony otoczone jest górami, z drugiej długą, szeroką, piaszczystą plażą ciągnącą się na długości 3 kilometrów. I to właśnie plaża przyciąga w ten rejon tłumy turystów. Na miejscu można uprawiać różnorodne sporty wodne, wypoczywać na leżakach dostępnych do wypożyczenia na całej długości oraz zażywać kąpieli w ciepłym morzu, którego temperatura mieści się w granicach 27–29°C. 

Patong - Phuket
fot. Shutterstock

Choć sama plaża nie ma dobrego zaplecza turystycznego, niedaleko można znaleźć mnóstwo restauracji, barów, klubów, kawiarenek i hoteli. Patong uważane jest tak naprawdę za rozrywkową stolicę Azji.  Życie nocne skupia się głównie na Soi Bangla oraz na Soi San Sabai. Kurort obfituje w kluby go go, dyskoteki i bary. Nie oznacza to jednak, że do miasta nie przyjeżdżają rodziny z dziećmi. Wręcz przeciwnie. Na miejscu, z myślą o tej grupie, czekają zoo, akwarium, lekcje nurkowania czy kickboxingu. Istnieje też możliwość wypożyczenia jachtu lub żaglówki (niektóre hotele świadczą tę usługę), co pozwala na samodzielne zwiedzanie okolicznych wysepek. Sezon w Patong trwa od grudnia do kwietnia – wówczas trzeba spodziewać się największej liczby turystów. 

Zobacz także

Zobacz także

Wyspa Phuket: informacje praktyczne

Powierzchnia: 542 km2

Ludność:  ok. 288 tys. mieszkańców

Waluta na Phuket: bath tajski (THB), 1 zł = ok. 9 THB, 1 USD = 32 THB

Lotnisko: międzynarodowy port lotniczy Phuket

Komunikacja na wyspie: Przemieszczanie się po wyspie nie stanowi problemu. W większość miejsc kursują publiczne autobusy (cena za przejazd rzadko przekracza 50 THB, czyli niecałe 6 zł), tuk-tuki oraz taksówki. Zawyżanie opłat przez kierowcę jest niezwykle częste, dlatego warto uzgodnić cenę za przejazd jeszcze przed zajęciem miejsca.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy warto jechać do Tajlandii? Pogoda i pora deszczowa w „Krainie Uśmiechu”

Źródło: Tajlandia, Travelbook, Helion 2016; national-geographic.pl

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC