Zamknij

Pięć lat wiezienia za korzystanie z telefonu w czasie lotu? Pasażera może czekać surowa kara

Nina Czochara
26.04.2019 14:34
Pasażer z telefonem w samolocie
fot. Shutterstock

Pasażer z pewnością na długo zapamięta ten lot. Mężczyzna postanowił przeprowadzić na żywo transmisję ze startu i lądowania samolotu linii Mandarin Airlines. Nie spodziewał się jednak, że za korzystanie z telefonu może go czekać tak surowa kara - nawet 5 lat więzienia i wysoka grzywna.

Do zdarzenia miało dojść 18 kwietnia, w czasie lotu z lotniska Tajpej do Penghu w Tajwanie. Jeden z pasażerów, który jest znanym vlogerem, transmitował na żywo w social mediach moment wzbijania się w powietrze i lądowania samolotu linii Mandarin Airlines. Jest to sprzeczne z przepisami, które zabraniają jakiegokolwiek korzystania z elektronicznych urządzeń w czasie startu i lądowania.

Surowa kara za nagrywanie startu i lądowania samolotu

Po tym, jak nagranie pasażera obiegło sieć, internauci zgłosili to do tajwańskiego urzędu lotniczego CAA. Sprawa bardzo szybko trafiła do prokuratury. 

W komunikacie wysłanym do lokalnych mediów CAA poinformowało, że mężczyzna prowadzący transmisję niezaprzeczalnie złamał prawo i zlekceważył obowiązujące na pokładzie przepisy bezpieczeństwa. Dowodem w sprawie ma być zapis samej transmisji i komentarze części widzów, którzy radzili mu, aby przestał to robić, gdyż w przeciwnym razie grożą mu poważne konsekwencje. Mężczyzna miał jednak odpowiedzieć internautom, że 80 tys. TWD (ok. 10 tys. złotych) to "nie są duże pieniądze" i kontynuował swoją transmisję z pokładu.

Zobacz także

Okazuje się jednak, że pasażera mogą czekać dużo gorsze konsekwencje za niestosowanie się do przepisów bezpieczeństwa. W myśl lokalnego prawa maksymalna kara, jaka może go spotkać za to, co zrobił to do 5 lat pozbawienia wolności i dodatkowa grzywna wynosząca do 150 tys. TWD (ok. 18,6 tys. złotych). O tym, jak wysoką karę ostatecznie poniesie mężczyzna, zdecyduje sąd.

Zgodnie z lokalnym prawem korzystanie z urządzeń mobilnych może negatywnie wpływać na przyrządy nawigacyjne i komunikację samolotu w czasie lotu. Właśnie z tego powodu obowiązuje bezwzględny zakaz używania smartfonów i innych urządzeń w czasie startu i lądowania maszyny.

Przeczytaj także:

• Skandaliczne nagranie z lotniska w Manchesterze. Walizki dosłownie "latały w powietrzu" [WIDEO]

• Niebezpieczny incydent na pokładzie. Pasażer próbował otworzyć drzwi samolotu

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC