Zamknij

Pierwsza linia lotnicza wprowadza paszporty zdrowotne. Będą działać od kwietnia

20.01.2021 12:23
Lotnisko w pandemii koronawirusa
fot. Shutterstock

Emirates to pierwszy przewoźnik, który wprowadza paszporty zdrowotne dla swoich pasażerów. Od kwietnia rozpoczyna działanie cyfrowy system, w którym znajdą się dokumenty o szczepieniach pasażerów i przeprowadzonych u nich testach na koronawirusa.

Stało się. Emirates rusza z paszportem zdrowotnym dla swoich pasażerów. Już za niecałe 3 miesiące będą on rejestrowani w cyfrowym systemie IATA Travel Pass gromadzącym informacje o szczepieniu na COVID-19 i zrobionych testach na koronawirusa.

To pierwsza linia lotnicza, która zdecydowała się na tego typu rozwiązanie. Niewykluczone, że niebawem dołączą do niej także inne. W ten sposób przewoźnicy będą mieli pewność, że otrzymują od podróżujących potwierdzone dokumenty i że zachowane jest pełne bezpieczeństwo.

Pierwsza linia lotnicza wprowadza paszporty zdrowotne

Wygląda na to, że przełom w podróżowaniu w dobie pandemii właśnie nadszedł. Już od kwietnia linia Emirates będzie testować tzw. paszport zdrowotny, w którym zawarte będą informacje o stanie zdrowia osób chcących latać samolotami tego przewoźnika.

Rozwiązanie ściśle związane z systemem IATA Travel Pass pozwoli w jednym miejscu gromadzić i przechowywać dane o szczepieniu pasażerów czy wyników testów na koronawirusa. Nowoczesny program pozwoli podróżującym w łatwy sposób - za pomocą kodu QR - dostać się do swoich dokumentów. Nie będą musieli gromadzić ich sami, żeby następnie okazać je na lotnisku.

Pracowaliśmy z IATA nad innowacyjnym rozwiązaniem, które ułatwi podróżowanie w taki sposób, że informacje wymagane przez kraje i ich rządy będą bezpiecznie przesyłane cyfrowo do systemów lotniczych. Jesteśmy dumni, że jesteśmy jedną z pierwszych linii lotniczych na świecie, która pilotuje tę inicjatywę. Zapewni ona lepszą obsługę klienta i wygodę naszych podróżnych – powiedział dyrektor operacyjny Emirates, Adel Ad Redha.

Paszport zdrowotny ma też działać w taki sposób, że laboratoria, w których robiony będzie test na koronawirusa, będą przesyłały wynik od razu do systemu. Prócz informacji dotyczących samych pasażerów, będzie można tu znaleźć aktualności związane z najnowszymi obostrzeniami w poszczególnych krajach i zasadami wjazdu.

Co sądzicie o takiej rewolucji?

Źródło: Fly4free