Zamknij

Pierwszy wschód Słońca na Antarktydzie po 6 miesiącach nocy polarnej. Niezwykłe zdjęcie obiegło sieć

24.09.2021 12:49
Wschód słońca na Antarktydzie
fot. Shutterstock

W ostatnich dniach na profilu organizacji NOAA na Twitterze pojawiło się niezwykłe zdjęcie wschodu Słońca na Antarktydzie. To pierwsze "pojawienie się" gwiazdy centralnej nad tym regionem od przeszło 6 miesięcy. Przez tyle czasu bowiem trwała tu noc polarna. Musicie to zobaczyć.

Antarktyda to bez wątpienia jedno z najbardziej unikatowych miejsc na naszej planecie. Leży na samym południu Ziemi, jest niezamieszkana przez człowieka, a do tego 98% jej powierzchni stanowi lód. Jest to też najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent, na którym dodatkowo temperatury potrafią spadać do -90 stopni Celsjusza. Także tutaj występuje zjawisko dnia polarnego i nocy polarnej.

W ciągu roku od 1000 do ponad 4000 osób przebywa na stacjach badawczych rozsianych po całym kontynencie. Nie mieszkają tutaj na stałe, ale docierają w to miejsce, aby przeprowadzać badania. Efektami swoich prac dzielą się często również w sieci.

Jednemu z polarników udało się ostatnio wykonać tu niezwykłe zdjęcie. Otóż po 6 miesiącach nocy polarnej nad Antarktydą wzeszło Słońce. Jest to pierwszy i zarazem ostatni wschód, gdyż na biegunie południowym Słońce wschodzi i zachodzi po jednym razie. Zobaczcie fotografie, jakie wykonał ostatnio na Antarktydzie Jeff Keller.

Pierwszy wschód Słońca na Antarktydzie po 6 miesiącach nocy polarnej. Niezwykłe zdjęcie obiegło sieć

Przebywający obecnie na amerykańskiej stacji naukowo-badawczej Amundsen-Scott naukowcy mieli ostatnio wiele powodów do radości. Po trwającej 6 miesięcy nocy polarnej nad Antarktydą wreszcie pojawiło się Słońce. Warto dodać, że to jedyny taki moment w ciągu roku, kiedy można tu zobaczyć wschód.

Polarnik Jeff Keller, który jest jednocześnie inżynierem obiektu Amundsen-Scott South Pole Station, uchwycił ten niezwykły moment na zdjęciach. Jego fotografie pojawiły się w sieci i błyskawicznie obiegły świat.

Na półkuli północnej oficjalnie rozpoczęła się jesień, co z kolei dla naukowców z bieguna południowego oznacza jedno - powrót Słońca! Inżynier obiektu stacji badawczej, Jeff Keller, wykonał w tym miesiącu zdjęcia wschodu Słońca. Biegun południowy widzi tylko jeden wschód Słońca i jeden zachód Słońca rocznie - czytamy pod fotkami udostępnionymi na twitterowym profilu NOAA Research.

Chcielibyście przeżyć coś takiego na własnej skórze?

Źródło: Twitter, twojapogoda.pl