Zamknij

Pilot samolotu pomylił lotniska i wylądował w porcie lotniczym, który jest w budowie

06.04.2021 09:09
Pilot samolotu pomylił lotniska i wylądował w porcie lotniczym, który jest w budowie
fot. SHUTTERSTOCK

Do tej niecodziennej sytuacji doszło na początku kwietnia w Zambii. Pilot afrykańskiej linii lotniczej pomylił lotniska i wylądował na nieczynnym pasie startowym budowanego dopiero portu lotniczego. Co więcej, w tym dniu także inny samolot tej linii był bliski popełnienia tego samego błędu.

Jak podaje portal Onet.pl, samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ethiopian Airlines Cargo leciał z Addis Abeby w Etiopii do Ndoli w Zambii. Maszyna dołączyła do floty etiopskiej linii dopiero w zeszłym tygodniu.

Zambia. Pilot pomylił lotniska podczas lądowania

Samolot 4 kwietnia planowo miał wylądować w międzynarodowym porcie lotniczym położonym w Ndoli. Tak się jednak nie stało, bo pilot pomylił lotniska i wylądował na nieczynnym pasie startowym na Copperbelt International Airport w tym samym mieście. Lotnisko to, choć jest prawie ukończone, to nie zostało jeszcze otwarte. 

Do sieci trafiło nawet nagranie, które ukazuje zdziwienie robotników pracujących na budowie nowego lotniska.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Żeby tego było mało, tego samego dnia inny samolot linii lotniczej Ethiopian Airlines był bardzo bliski popełnienia tego samego błędu. Pilot obsługujący maszynę lecącą z Addis Abeby do Ndola pomylił lotniska i rozpoczął podejście do lądowania na nieotwartym jeszcze Copperbelt International Airport. W ostatniej chwili jednak zawrócił i skierował się w stronę właściwego lotniska.

Nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną takiej sytuacji. Warto tutaj wspomnieć, że lotniska są oddalone od siebie zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów, chociaż oczywiście nie jest to żadne usprawiedliwienie.

RadioZET.pl/Onet.pl