Zamknij

Pilot z dożywotnim zakazem latania. Wpuścił pasażerkę do kokpitu

Nina Czochara
06.11.2019 09:56
Piloci w kokpicie
fot. Pixabay

Pilot chińskiej linii lotniczej pozwolił jednej z pasażerek wejść do kokpitu w czasie lotu. Sprawa wyszła na jaw, gdy kobieta podzieliła się tym w mediach społecznościowych. Pilot, za złamanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa lotniczego, został ukarany dożywotnim zakazem latania. 

Jedna z pasażerek linii Air Guilin chciała zobaczyć, jak wygląda kokpit. Pilot przystał na prośbę kobiety - wpuścił ją do kokpitu, poczęstował kawą i zrobił pamiątkowe zdjęcie. Sytuacja mogłaby umknąć urzędnikom lotnictwa cywilnego, gdyby nie chiński serwis społecznościowy, na którym pasażerka zamieściła pamiątkową fotografię.  - Jestem bardzo wdzięczna pilotowi i bardzo podekscytowana – napisała pod postem.

Pilot dożywotnio zawieszony

Na opublikowane w sieci zdjęcie zareagował jeden z chińskich blogerów. Widząc, że fotografia została wykonana w czasie lotu w jednym z samolotów Air Guilin, ostro skrytykował linie lotnicze za lekceważenie przepisów. Tamtejszy urząd lotnictwa cywilnego poprosił pilotów i analityków lotniczych o potwierdzenie, że zdjęcie zostało wykonane podczas lotu.

Po dokładnym przebadaniu sprawy linie lotnicze potwierdziły, że incydent miał miejsce 4 stycznia (pasażerka opublikowała zdjęcie po niemal roku). Przewoźnik poinformował także, że pilot, który dopuścił do tej sytuacji, został zawieszony w pełnieniu obowiązków do końca życia. W opinii chińskich urzędników pracownik złamał zasady bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego, według  których nawet inni członkowie załogi mogą wejść do kabiny pilotów tylko w uzasadnionych przypadkach.

Wobec stewardess i drugiego pilota zastosowano karę tymczasową. – Stosujemy politykę zero tolerancji dla wszelkich nieprofesjonalnych i niewłaściwych działań, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu lotniczemu – poinformowała linia Air Guilin w oświadczeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

• Ukryta kamera w toalecie samolotu. Piloci oskarżeni o podglądanie pasażerów

• O włos od tragedii. Pilot stracił przytomność za sterami

• Pilot zasnął podczas lotu. Obudził się prawie 50 km za lotniskiem

Źródło: rp.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC