Zamknij

Pilot zasłabł w kokpicie. Samolot musiał awaryjnie wylądować w Rosji

20.04.2021 09:00
Samolot
fot. Shutterstock

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na pokładzie Boeinga 787-8 linii All Nippon Airways, który leciał z Paryża do Tokio. Kiedy maszyna znajdowała się nad terytorium Rosji, zasłabł pilot. Znajdujący się obok pierwszy oficer od razu zareagował i podjął decyzję o lądowaniu na najbliższym lotnisku. Pojazd bezpiecznie osiadł na ziemi w Nowosybirsku.

Osoby, które w poniedziałek podróżowały z Paryża do Tokio na pokładzie samolotu linii lotniczych ANA, zapamiętają tę trasę na długo. Pojazd musiał bowiem awaryjnie lądować w Rosji. Wszystko dlatego, że w pewnym momencie pilot zaczął uskarżać się na objawy mogące świadczyć o udarze.

Pierwszy oficer, który znajdował się na siedzeniu obok, od razu poinformował kontrolę lotów o możliwym zagrożeniu i dostał pozwolenie na lądowanie. Maszyna zawróciła do Nowosybirska, gdzie bezpiecznie osiadła na pasie startowym. Kapitanem od razu zajęli się medycy, którzy przetransportowali do go pobliskiego szpitala.

Pilot zasłabł w kokpicie. Samolot musiał awaryjnie wylądować w Rosji

W Dreamlinerze japońskich linii All Nippon Airways, który w poniedziałek wykonywał lot NH216 z paryskiego lotniska Charles'a de Gaulle'a do Tokio Haneda, doszło do niebezpiecznego incydentu. Kiedy maszyna przelatywała nad terytorium rosyjskim, zasłabł pilot. Samolot znajdował się około 660 kilometrów na północny wschód od Nowosybirska, kiedy kapitan prawdopodobnie doznał udaru.

Na szczęście w porę zareagował pierwszy oficer, który od razu zgłosił zagrożenie do kontroli ruchu lotniczego. Rozpoznał on u swojego kolegi objawy wskazujące na udar - silny ból głowy i asymetrię twarzy - i podjął decyzję o lądowaniu w najbliższym porcie lotniczym.

Samolot zawrócił i skierował się w stronę lotniska w Nowosybirsku. Tutaj ok. godz. 10 czasu lokalnego bezpiecznie osiadł na pasie startowym. Na pokładzie nie było pasażerów, tylko 7 członków załogi. Kapitana z podejrzeniem udaru od razu zabrali medycy, którzy przetransportowali go do pobliskiego szpitala.

Po upływie doby, którą pojazd spędził na płycie lotniska, ruszył on w dalszą drogę. Opuścił Nowosybirsk i skierował się w stronę Japonii.

Źródło: Simple Flying