Zamknij

Pilot zasnął podczas lotu. Obudził się prawie 50 km za lotniskiem

Redakcja
27.11.2018 09:02
Pilot samolotu w kabinie
fot. Shutterstock

Pasażerowie samolotu, który z niewielkim opóźnieniem wylądował na lotnisku w Tasmanii, mogą mówić o sporym szczęściu. Pilot niewielkiej maszyny zasnął w czasie rejsu, a obudził się dopiero kilkadziesiąt kilometrów za miejscem, w którym miał wylądować. 

Chociaż do zdarzenia doszło na początku listopada, dopiero teraz szczegóły tego incydentu dotarły de mediów. Wszystko za sprawą zdjęcia z serwisu Flight Aware, który umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym lokalizację samolotów znajdujących się w powietrzu. 

Internauci zwrócili uwagę na samolot, który według rozkładu lotów miała lądować na lotnisku King Island leżącym w Tasmanii. Z udostępnianego w sieci zdjęcia wynika, że maszyna minęła wyspę, po czym po kilkudziesięciu kilometrach zawróciła. Kiedy zdjęcie dotarło do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo transportu, w sprawie wszczęto dochodzenie.

Pilot przegapił lotnisko, na którym miał lądować

W czasie dochodzenia okazało się, że pilot maszyny mieszczącej maks. dziewięciu pasażerów, zasnął na krótki czas przed lądowaniem. Mężczyzna po przebudzeniu zdał sobie sprawę, że samolot jest już ponad 46 kilometrów za lotniskiem, na którym miał lądować. Wtedy podjął decyzję o zawróceniu, a po jakimś czasie bezpiecznie osadził samolot na lotnisku. Chociaż nikomu nic się nie stało, to incydentem zajęły się już służby odpowiedzialne w Australii za bezpieczeństwo transportu. Końcowy raport z całego dochodzenia ma zostać opublikowany w marcu przyszłego roku. Śledczy wstępnie zakwalifikowali to zdarzenie jako „poważny incydent”.

Źródło: wprost.pl

Przeczytaj także:

• Niebezpieczny lot Ryanaira. Pilot stracił przytomność podczas lądowania

• Piloci samolotów zbyt często są nietrzeźwi? Kolejna linia zaostrza przepisy 

___

RAdioZET.pl/NC