Zamknij

Piorun trafił w krzyż na Giewoncie. To zdjęcie obiegło sieć

07.06.2021 09:03
Krzyż na Giewoncie
fot. Shutterstock

Niezwykłe zdjęcie, na którym widać moment uderzenia pioruna w krzyż na Giewoncie, opublikowano na Facebooku "Aktualne warunki w górach". Fotografia bardzo szybko obiegła internet. 

Krzyż na Giewoncie z powodu metalowej konstrukcji bardzo często ściąga na siebie uderzenia piorunów. Właśnie dlatego przebywanie na szczycie w czasie burzy jest niezwykle niebezpieczne. Podobnie zresztą jak wędrowanie szlakami, które są uzbrojone w metalowe łańcuchy pomocnicze.

Tatry. Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie

"Burze były zapowiadane na dziś, przyszły i tak dość późno, mam nadzieję, że nikogo już na szlakach nie było" – czytamy pod fotografią zamieszczoną przez fanpage "Aktualne warunki w górach".

Na zdjęciu można zobaczyć moment, w którym piorun uderza w metalowy krzyż na Giewoncie. Chociaż fotografię wykonano ze sporej odległości, robi duże wrażenie. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało w weekend przed możliwymi burzami i silnym wiatrem w Tatrach. RCB apelowało o to, aby w czasie załamania pogody znaleźć bezpieczne schronienie i by jak najszybciej zejść ze szczytu.

O tym, jak ogromne niebezpieczeństwo niesie za sobą burza w górach, może świadczyć zdarzenie z sierpnia 2019 roku. W grupę turystów znajdujących się na Giewoncie uderzył piorun. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci.