Zamknij

Płacili w samolotach kartami bez pokrycia. Polacy wyłudzili 150 tys. złotych

Nina Czochara
02.12.2019 10:15
Pokład samolotu
fot. Pixabay

W Warszawie złapano trójkę oszustów, którzy płacili w samolotach kartami bez pokrycia. W ciągu 2 lat narazili oni linie lotnicze na straty w wysokości około 150 tys. złotych. 

Sprawę na policję zgłosiła jedna z poszkodowanych linii lotniczych. Policjanci ustalili, że za wyłudzeniami stoją Polacy - dwie kobiety i mężczyzna w wieku od 42 do 47 lat. Trójka oszustów została złapana na gorącym uczynku bezpośrednio po wylądowaniu na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Polacy wyłudzi od linii 150 tys. zł

Przez dwa lata pasażerowie mieli płacić kartami bez pokrycia za zakupy zrobione na pokładach samolotów. Łącznie w taki sposób mieli "wydać" 150 tys. zł. W jaki sposób im się udało? Oszuści prawdopodobnie wykorzystywali możliwość transakcji w trybie offline, gdy zapytanie o saldo rachunku karty nie jest wysyłane do wydawcy w trakcie płatności.

- Transakcje odbywały się na pokładzie samolotu, a w takim przypadku pieniądze z kart "ściągane" są nawet do dwóch tygodni później - tłumaczyła podkom. Justyna Gwiazdowska-Waś z Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie. Jak dodaje, głównym kierunkiem podróży zatrzymanych był Egipt. 

Zobacz także

Oszustom grozi do 8 lat więzienia

Okazuje się, że trójkę Polaków zgubiła ich własna zachłanność. Podczas ostatniego rejsu z Egiptu do Warszawy oszuści próbowali zrobić zakupy o łącznej wartości ok. 10 tys. złotych. 

W komunikacie policji podano również, że wyłudzacze dość regularnie robili w ten sposób zakupy – w ciągu ostatnich 2 lat zatrzymani mieli dokonać aż 12 takich transakcji na łączną kwotę ok. 150 tys. złotych. Na pokładzie samolotów kupowali m.in. kosmetyki, biżuterię, alkohol i zegarki, które zostały zabezpieczone w czasie przeszukań ich bagażu oraz mieszkań.

Trójka Polaków musi odpowiedzieć za swoje oszustwa przed sądem. Za tego typu przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC