Zamknij

Planujesz lot do USA? Przygotuj się na dodatkowe kontrole

Redakcja
04.04.2018 12:51
Pasażerowie na lotnisku
fot. Fotolia

Już pod koniec kwietnia pasażerowie wylatujący z Polski do USA muszą przygotować się na dodatkową kontrolę. Każdą osobą czekającą na wejście do samolotu przy bramce będzie czekała m.in. krótka rozmowa z pracownikiem lotniska lub linii lotniczej.

System dodatkowej kontroli przed wylotem do USA, który będzie obowiązywał od końca kwietnia, ma przede wszystkim zapewnić większe bezpieczeństwo pasażerom. Jest to tzw. system prekontroli, wymagany przez TSA, a więc amerykańską agencję bezpieczeństwa transportu. Wprowadzenie tych zmian było zapowiadane już jesienią ubiegłego roku, ale lotniska i linie lotnicze otrzymały kilkumiesięczny okres karencji na dostosowanie się do nowych procedur. 

System dodatkowych kontroli dotyczy wszystkich lotnisk w Unii Europejskiej, z których obsługiwane są połączenia do USA. Dodatkowe kontrole będą więc dotyczyły pasażerów LOT lecących do Stanów z Lotniska Chopina, jak również z portów lotniczych w Krakowie, Rzeszowie czy Budapeszcie.

Ostrzejsze kontrole przy bramkach

Na czym będę polegały te dodatkowe kontrole przed lotem do USA? Jak pisaliśmy już na radiozet.pl, największą widoczną zmianą dla podróżujących będą krótkie rozmowy przeprowadzane z pasażerami przed wejściem na pokład. Rozmowy będą odbywały się przy bramkach na lotnisku, kilkanaście minut przed rozpoczęciem boardingu. Same pytania nie są jawne, ale tematem rozmowy będzie cel podróży. Taka krótka rozmowa ma na celu sprofilowanie kandydata pod kątem bezpieczeństwa.

Jak podkreśla rzecznik prasowy LOT, Adrian Kubicki:

Taka rozmowa będzie musiała być przeprowadzona z każdym pasażerem. Nie przewidujemy dodatkowych kolejek, utrudnień czy opóźnień, ale bardzo prosimy wszystkich pasażerów lotów do USA, aby w miarę możliwości udawali się do wskazanej bramki od razu po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Nasi pracownicy będą o tym przypominać pasażerom już podczas odprawy bagażowej. 

A to nie koniec zmian. Już teraz wśród pasażerów wylatujących do USA prowadzone są wyrywkowe dodatkowe kontrole, podczas których sprawdzany jest m.in. ich bagaż podręczny.

Uzyskanie amerykańskiej wizy może być trudniejsze

Jak podaje fly4free.pl, niewykluczone jest, że uzyskanie amerykańskiej wizy będzie dla podróżujących utrudnione. Departament Stanu zaproponował, aby osoby zgłaszające wnioski wizowe musiały podawać dodatkowo informacje o swoich kontach społecznościowych — Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin czy YouTube. Szczegóły planowanych zmian nie są jeszcze znane, ale zamysł jest taki, by urzędnicy z USA mieli wgląd w szczegółowe informacje z mediów społecznościowych osób ubiegających się o wizę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiany w regulaminie lotów do USA

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC