Zamknij

Planujesz urlop w Świnoujściu? Uważaj na niemiecką opłatę klimatyczną

Redakcja
11.07.2018 14:01
Świnoujście
fot. Mateusz Grochocki/East News

Turyści w Świnoujściu, którzy przekroczą niemiecką granicę, nawet przypadkiem, będą musieli za to zapłacić. Opłata klimatyczna, tzw. kurtaxe, obowiązuje tam przez cały rok, a kontrolerzy rutynowo sprawdzają spacerowiczów.

Wielu turystów wypoczywających w Świnoujściu nie ma świadomości tego, że przebywając nawet przez moment po niemieckiej stronie wyspy Uznam, są zobowiązani do uiszczenia niemieckiej opłaty klimatycznej. Chociaż co roku przed sezonem lokalne media o tym przypominają, nie wszyscy polscy turyści o tym pamiętają.

W Świnoujściu trzeba zapłacić za „niemieckie powietrze”

Polacy spacerujący po świnoujskich plażach muszą uważać, by przypadkiem nie przejść na te po stronie niemieckiej. Tam bowiem obowiązuje opłata za „niemieckie powietrze” – jak mówią żartobliwie niektórzy. Kurtaxe można uiścić w specjalnych automatach ustawionych przy promenadzie. Między 1 maja a 30 września dorośli muszą zapłacić 2,5 euro nawet za kilka minut spędzonych na plażach wyspy Uznam. Poza sezonem opłaty są o połowę niższe. Z opłaty zwolnione są wyłącznie osoby do 10. roku życia.

Nie są to duże koszty, ale wielu spacerowiczów nie jest tego świadomych. Nie pomagają też tablice ze stosownymi informacjami w języku niemieckim i polskim (na terenie przygranicznych gmin Ahlbeck, Bansin i Heringsdorf), które przypominają o obowiązku uiszczenia kurtaxe. Opłata pobierana jest w euro, więc warto się na to przygotować. Sumienności turystów pilnują specjalni kontrolerzy, którzy rutynowo zatrzymują ludzi i sprawdzają potwierdzenia wpłat. 

Zobacz także

Co z turystami, którzy nie opłacili niemieckiej „kurtaxe”?

Kontroler może pobrać od turystów opłatę w gotówce, a jeśli ci nie będą chcieli zapłacić, nakazać im niezwłoczny powrót na polską stronę, ukarać ich grzywną albo wezwać policję. Lepiej mieć zatem kilka euro przy sobie. Pieniądze zebrane z opłat za niemiecką kurtaxe wykorzystywane są na utrzymanie okolicy w czystości, a także organizację bezpłatnych imprez rozrywkowych i sportowych.

W samym Świnoujściu opłata klimatyczna również funkcjonuje. Jednak w przeciwieństwie do niemieckiej obowiązuje tylko tych turystów, którzy zostają w mieście na noc. 

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC