Zamknij

Planujesz wakacje na Costa Blance? Oto 7 najpiękniejszych miejsc

Redakcja
17.01.2019 15:59
Benidorm - Costa Blanca
fot. Shutterstock

Prawie 250 kilometrów linii brzegowej usianej plażami. Urokliwe miasteczka z Guadalest i Alteą na czele. Tętniący życiem kurort w Alicante. Ponad 300 słonecznych dni w roku. Costa Blanca to jeden z najbardziej urokliwych regionów hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego.

Costa Blanca, nazywana często „białym wybrzeżem”, to region położony w prowincji Alicante, w regionie Walencja. Rozciąga się od Pilar de la Horadada na południu do miasteczka Denia na północy. Ze względu na niezwykle urozmaicony i urokliwy krajobraz (pasma górskie, piaszczyste plaże i rolnicze tereny), Costa Blanca uznawana jest za jeden z najatrakcyjniejszych regionów hiszpańskiego wybrzeża. Co warto zobaczyć w tej części Hiszpanii? Oto 7 najciekawszych atrakcji i miejsc na Costa Blance.

1. Alicante: stolica wybrzeża Costa Blanca

To nieoficjalna stolica regionu Costa Blanca i historyczne miasto portowe. Symbolem Alicante jest zamek św. Barbary położony na wzgórzu Benacantil, z którego roztaczają się piękne widoki na zatokę. Warto przespacerować się po starówce Alicante i zatrzymać się w dawnej, arabskiej medynie – Santa Cruz. Krajobraz tego urokliwego miejsca tworzą białe domy udekorowane płytkami azulejos oraz kolorowymi donicami kwiatów.

Alicante - plaża San Juan
fot. Shutterstock, na zdj. plaża San Juan

Ci, którzy chcą poczuć tętniący życiem klimat miasta, powinni wybrać się na spacer słynną, palmową promenadą – Explanada de Espana lub odwiedzić wieczorem rozrywkowe centrum miasta – Rambla de Méndez Núñez. Alicante to również plaże. Jedna z najsłynniejszych to 3-kilometrowa Playa de San Juan wyróżniona „Błękitną Flagą”.

Zobacz także

2. Elche (Elx) – zielona perła UNESCO

Elche swoją sławę zawdzięcza tak naprawdę dwóm obiektom, zabytkom wpisanym na listę UNESCO. Jeden z nich, El Palmeral, to największy w Europie gaj palmowy. Do dzisiaj na miejscu zachowało się 200 tys. drzew, a niektóre z nich mają nawet 300 lat! Oprócz palm daktylowych rosną tu także m.in. drzewka cytrynowe, pomarańczowe czy granatowce.

Elche (Elx)
fot. Shutterstock

Z miastem nierozerwalnie łączy się Misterium z Elche – średniowieczne przedstawienie teatralne ku czci Matki Bożej. Spektakl ten, jako pierwszy w Hiszpanii zabytek kultury niematerialnej, znalazł się na liście UNESCO. Przedstawienie, które co roku odbywa się w Basílica de Santa María, opowiada o śmierci, wniebowstąpieniu i koronacji Najświętszej Marii Panny. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem starego miasta jest XV-wieczny Palacio Altamira, w którym obecnie mieści się muzeum.

3. Benidorm: „Nowy Jork Morza Śródziemnego”

To najsłynniejszy kurort regionu Costa Blanca, a zarazem najbardziej zurbanizowana część wybrzeża. Do Benidorm przyciągają długie, piaszczyste plaże (z Playa de Poniente na czele) oraz ogromny wybór obiektów hotelowych. W sezonie letnim trzeba się przygotować na spore liczby wypoczywających, choć z pewnością nie będzie to przeszkadzało tym, którzy lubią tętniące życiem kurorty i atrakcje turystyczne na wyciągnięcie ręki.

Benidorm - Costa Blanca
fot. Shutterstock

Będąc w Benidorm, trzeba koniecznie wybrać się na słynny punkt widokowy – Mirador del Castillo, nazywany też „balkonem Morza Śródziemnego”, skąd roztaczają się przepiękne krajobrazy. Miasto to określa się czasem „Nowym Jorkiem Morza Śródziemnego”. Tutaj właśnie znajduje się największa liczba wieżowców w całej Hiszpanii, a jeśli określić liczbę drapaczy chmur na metr kwadratowy, Benidorm daje się wyprzedzić jedynie Manhattanowi.

Zobacz także

4. Altea: białe miasteczko

To dobry wybór dla tych, którzy chcą wypocząć w tradycyjnej, śródziemnomorskiej scenerii. Biała Altea ze starówką przyklejoną do wzgórza jest niezwykłą wizytówką regionu Costa Blanca. Miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek w tej części wybrzeża. Niezwykły krajobraz tego miejsca tworzą położone białe domy, nad którymi królują niebieskie kopuły kościoła p.w. Matki Boskiej Pocieszenia.

Altea
fot. Shutterstock

Warto przespacerować się po wąskich oraz stromych uliczkach starówki i zobaczyć zabytkowe kamienice z XVIII i XIX wieku. Altea jest prawdziwą oazą spokoju w porównaniu do położonego 10 km dalej kurortu Benidorm. W tej części wybrzeża nie znajdziemy jednak piaszczystych plaż, lecz wyłącznie te żwirowo-kamieniste.

5. Guadalest: zamek na szczycie

Najbardziej charakterystycznym elementem w krajobrazie Guadalest jest arabski zamek na niedostępnym skalistym szczycie. Z samej góry rozciąga się niesamowity widok na położoną u stóp twierdzy wioskę oraz turkusowe jezioro.

Guadalest
fot. Sutterstock

Najstarsza część miasta, La Villa, przytulona do stromej skały, jest fortecą z minimiasteczkiem i dwoma zamkami. Guadalest pełne jest też sklepików z pamiątkami i rękodziełem, kawiarni, restauracji oraz oryginalnych muzeów tematycznych – jednym z najciekawszych wydaje się Muzeum Solniczek i Pieprzniczek.

Zobacz także

Zobacz także

6. Denia: kulinarny raj

Denia to nie tylko historyczne miasteczko, ale również ważny port śródziemnomorski. Codziennie odpływają stąd promy na Baleary – Ibiza leży niespełna 88 km od wybrzeża. Miejsce to zasłynęło przede wszystkim za sprawą bogatego dziedzictwa kulinarnego. W 2015 roku UNESCO ogłosiło Denię „stolicą gastronomiczną” regionu Morza Śródziemnego. To ogromne wyróżnienie miasto zawdzięcza swoim tradycjom kulinarnym i wysokiej jakości produktom.

Denia
fot. Shutterstock

Denia przyciąga nie tylko kuchnią, ale również 15 km plaż, trasami rowerowymi oraz klimatyczną dzielnicą portową, Baix la Mar. Warto wybrać się też do starego miasta Denii, czyli historycznego centrum przytulonego do twierdzy i będącego plątaniną uliczek o średniowiecznym klimacie.

7. Tabarca: tajemnicza wyspa

Wyspa Tabarca oddalona jest około 22 km od Alicante. Ma zaledwie 1,8 km długości i 450 m szerokości. Strona wschodnia wyspy jest naturalna, dzika – znajdują się tam lęgowiska ptaków morskich oraz latarnia morska z XIX wieku. Po stronie zachodniej uwagę przykuwa otoczone murem miasteczko rybackie.

W wyspiarskim miasteczku Tabarca, które zamieszkuje około 60 osób, króluje sztuka kulinarna. Rodzinne restauracje serwują doskonałe dania rybne. Aby dotrzeć na wyspę, można skorzystać ze zorganizowanych wycieczek z Alicante lub miejscowości Santa Pola.

Zobacz także

Źródło: "Alicante i Costa Blanca", Dominika Zaręba, Travelbook. Wydanie 1, 2016

___

RadioZET.pl/NC