Zamknij

Planujesz wakacje w Chorwacji? Przygotuj się na spore kolejki

Nina Czochara
17.06.2019 10:52
Primosten
fot. Fotolia

Chorwacja - jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wśród Polaków - ma ogromne problemy ze znalezieniem pracowników w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Branża turystyczna apeluje do władz kraju o zgodę na zwiększenie liczby pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.

"Przed głównym sezonem turystycznym brakuje rąk do pracy. Sytuacja jest krytyczna. Pod znakiem zapytania stoi otwarcie wielu turystycznych obiektów, takich jak bary czy restauracje” – we wspólnym komunikacie piszą chorwackie stowarzyszenie pracodawców HUT oraz zrzeszenie firm turystycznych HUP cytowane przez "Reuters". 

W Chorwacji brakuje rąk do pracy

Branża turystyczna apelują  do rządu o zwiększenie liczby pozwoleń na pracę dla obcokrajowców w Chorwacji. Jak tłumaczą – największe niedobory siły roboczej dotyczą branży turystycznej, ale także transportu, handlu i branży budowlanej. Brak pracowników może spowodować zamknięcie wielu obiektów turystycznych, większe kolejki i gorszą obsługę na miejscu.

- Naszym priorytetem jest przede wszystkim zatrudnianie Chorwatów, ale miejscowi pracownicy nie są zainteresowani podejmowaniem pracy w turystyce – agencja Reuters cytuje komunikat HUT.

Chorwacja turyści
fot. Shutterstock

Turystyka jest kluczową gałęzią chorwackiej gospodarki – odpowiada w sumie za ponad 20 procent krajowego PKB. W grudniu rząd Chorwacji zwiększył liczbę pozwoleń na pracę dla obcokrajowców na 2019 rok do 65 tysięcy. Z tej liczby w turystyce zatrudnić można 15611 obcokrajowców, ale okazało się, że to zdecydowanie zbyt mało.

Zagłosuj

Wybierasz się w tym roku do Chorwacji?

Liczba głosów:

Jak podaje Reuters, przeciętna pensja w Chorwacji to ok 6464 HRK, czyli ok 3719 złotych brutto. Z kolei stopa bezrobocia w tym kraju wynosi 8,6 procenta. Zagraniczni pracownicy sezonowi do Chorwacji przyjeżdżają głównie z krajów bałkańskich spoza Unii Europejskiej, ale coraz częściej zdarza się też, że pochodzą z Ukrainy, a nawet Azji, na przykład z Filipin.

ZOBACZ TAKŻE:

• Dubrownik walczy z nadmiarem turystów. Chcą ograniczyć liczbę statków wycieczkowych

• W Chorwacji powstanie najdłuższa kolejka linowa Europy. Projekt robi wrażenie

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC