Zamknij

Planujesz wakacje w Grecji? Za urlop w tym kraju zapłacisz mniej

Nina Czochara
22.05.2019 09:54
Santorini
fot. Shutterstock

Grecki rząd podjął decyzję o obniżeniu stawek VAT - z 13 do 11 procent na zakwaterowanie w hotelach oraz z 24 do 13 na jedzenie i napoje. Dla turystów oznacza to tańsze wakacje. 

Grecja jest od lat jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych dla Polaków. Ogromną popularnością cieszą się greckie wyspy, na których wypoczywa nawet kilkaset tysięcy rodaków. Teraz wszystko wskazuje na to, że za wypoczynek w tym kraju zapłacimy znacznie mniej.

Grecja: niższy VAT, tańsze wakacje

Premier Grecji,  Alexis Tsipras, ogłosił zmiany w stawkach podatku VAT, które wprowadzane będą w latach 2019-2021

Dla branży turystycznej istotna jest informacja dotycząca zakwaterowania w hotelach - tu podatek zmniejszy się w 2020 roku z 13 do 11 procent. W przypadku jedzenia i napojów (usług gastronomicznych w restauracjach, kawiarniach i piekarniach) władze chcą obniżyć stawkę z 24 do 13 procent

Branża turystyczna pozytywnie przyjęła zmiany, jednak jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, jej przedstawiciele apelują też do rządu o obniżenie VAT-u na usługi transportowe. Od 2015 roku stawkę tę podniesiono z 13 do 24 procent. Przedstawiciele organizacji turystycznej twierdzą, że obniżenie stawek dla promów i linii lotniczych przyczyni się do jeszcze większego rozwoju turystyki w tym kraju.

Propozycje zmian w podatkach są częścią kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz wyborami parlamentarnymi w Grecji, które odbędą się jesienią. Jednak wszystko wskazuje na to, że pakiet ustaw w tej sprawie zostanie przegłosowany jeszcze przed wakacjami.

Przeczytaj także:

Planujesz wakacje w Hiszpanii? Uważaj na dwa razy wyższy podatek turystyczny

Wyspa Bali wprowadza nowy podatek dla turystów. Władze chcą zadbać o środowisko

Źródło: rp.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC