Zamknij

Planujesz wakacje w Hiszpanii? Uważaj na dwa razy wyższy podatek turystyczny

Redakcja
24.05.2018 10:31
Majorka - plaża Cala Llombards
fot. Shutterstock

Osoby planujące w tym roku wakacje na Balearach muszą przygotować się na wyższe opłaty. Podatek turystyczny ma być dwukrotnie wyższy niż w 2017 roku. 

Jak podaje Rzeczpospolita, rząd Balearów wprowadził podatek turystyczny już dwa lata temu. Obecnie, w wysokim sezonie, czyli od maja do października, ma być droższy niż w roku ubiegłym. 

Podatek na Balearach dwukrotnie wyższy

O obowiązku takiej opłaty warto wiedzieć jeszcze przed wyjazdem, aby przygotować się na dodatkowe koszty. Dla niepoinformowanych klientów rachunek za podatek, wystawiany przez hotelarza tuż przy zakwaterowaniu, może okazać się "niemiłą niespodzianką". 

Wysokość podatku turystycznego zależy zależy od kategorii danego obiektu/hotelu. Jak dokładnie prezentują się te opłaty? W hotelach o kategorii czterech i pół oraz pięciu gwiazdek opłata wynosi 4 euro za noc. W przypadku hoteli o standardzie trzy i pół oraz cztery gwiazdki trzeba zapłacić 3 euro. Osoby planujące pobyt w obiektach kategorii od jednej do trzech gwiazdek muszą dopłacić do wakacji 2 euro za każdy dzień.

Z podatku zwolnione są osoby do 16 roku życia. Niższa opłata (o 50 proc.) przewidziana jest dla tych, którzy decydują się na pobyt trwający dłużej niż 9 dni w tym samym hotelu, choć należy pamiętać, że do kwoty tej doliczany jest VAT w wysokości 10 procent. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Japonia wprowadza podatek wyjazdowy. Podróż do tego kraju będzie droższa

Czteroosobowa rodzina może dopłacić nawet 84 euro

Mallorca Zeitung przeprowadziła przykładową kalkulację dotycząca opłaty za podatek dla turystów wypoczywających na Balearach. Okazuje się, że czteroosobowa rodzina z dziećmi poniżej 16 roku życia zapłaci dodatkowo - przy 7-dniowych wakacjach - od 56 do 84 euro. W okresie między listopadem a kwietniem opłaty są niższe i mają wynosić od 0,25 do 1 euro za noc.

Od tego sezonu podatek turystyczny będzie obejmował również pasażerów statków wycieczkowych oraz osoby planujące pobyt na Balearach na mniej niż 12 godzin. Podatek turystyczny obowiązuje też w przypadku noclegu na kwaterach prywatnych, zamówionych choćby przez Airbnb. Jak tłumaczą władze, pieniądze pozyskane w ten sposób są przeznaczane na ochronę środowiska oraz zabytków. 

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

• Rząd przyjął projekt ustawy. Paliwa będą droższe

Koniec tanich biletów? W Szwecji wprowadzono nowy podatek lotniczy

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC