Zamknij

Planujesz wyjazd do Grecji? MSZ wydało ostrzeżenie dla podróżujących

Redakcja
24.07.2018 11:44
Ateny
fot. Pixabay

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oficjalny komunikat zalecający szczególną ostrożność w czasie podróży w okolice Koryntu i Aten. Osoby, które planują wyjazd do Grecji, powinny na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez Ambasadę RP w Atenach.

Na skutek pożarów lasów szalejących na wschód i na zachód od Aten, w Grecji ogłoszono stan wyjątkowy. MSZ zaleca szczególną ostrożność podczas podróży do tej części Grecji. 

Ostrzeżenie dla podróżujących do Grecji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oficjalne ostrzeżenie przed podróżami w okolice Koryntu i Aten. Jak czytamy na w komunikacie MSZ:

"Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach informuje, o groźnych pożarach występujących obecnie w okolicach Aten i Koryntu (także w nadmorskich miejscowościach turystycznych, w których przebywają polscy turyści). Ze względu na silne wiatry sytuacja ulega zmianie. W związku z powyższym, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności oraz śledzenie informacji przekazywanych przez lokalne służby porządkowe. W razie wystąpienia zagrożenia należy bezwzględnie stosować się do poleceń miejscowych służb porządkowych".

Osoby, które planują wyjazd w okolice Koryntu lub Aten, powinny na bieżąco śledzić stronę internetowej Ambasady RP w Atenach, profil Twitter: @PLinGreece oraz strony Emergency Management Service Komisji Europejskiej.

Grecja w ogniu: wśród ofiar polscy turyści

Z powodu pożarów występujących w okolicach Aten zginęło co najmniej 50 osób, a około 156 zostało rannych. Większość ofiar śmiertelnych to ludzie, którzy z powodu pożarów zostali uwięzieni w swoich domach lub samochodach, a pozostali utonęli w morzu, uciekając przed płomieniami. 

Ponad 700 osób, które utknęły na plażach i skalistych odcinkach wybrzeża, zostało uratowanych przez rybaków, grecką straż przybrzeżną oraz innych urlopowiczów na pontonach. Wśród ofiar śmiertelnych są polscy turyści - matka z dzieckiem. Do tragedii doszło prawdopodobnie podczas ewakuacji hotelu, w którym byli zakwaterowani Polacy. 

Wakacje w Grecji kontynentalnej nie są obecnie zalecane. Lepszym wyborem są wyspy greckie, gdzie jest bezpieczniej.

Przeczytaj także: Wśród ofiar pożaru w Grecji są Polacy. Zginęła matka z dzieckiem

Źródło: ateny.msz.gov.pl

___

RadioZEt.pl/NC