Zamknij

Jedna z najpiękniej położonych plaż świata. Jak powstała Playa del Amor w Meksyku?

Nina Czochara
07.02.2020 13:45
Playa del Amor w Meksyku
fot. Shutterstock

Playa del Amor, zwana potocznie "plażą miłości" lub "plażą zakochanych", jest jedną z najpiękniej położonych plaż nie tylko w Meksyku, ale i na świecie. Wyglądem przypomina krater, usytuowany pośrodku zielonej wyspy, na dnie którego kryje się rajska plaża ze śnieżnobiałym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Historia powstania tego miejsca jest równie niezwykła, jak widoki, których dostarcza wszystkich odwiedzającym. 

Playa del Amor znajduje się na wulkanicznych Wyspach Marieta, na zachodnim wybrzeżu Meksyku. Nie dość, że należy do grona najpiękniejszych plaż na świecie, to jeszcze może poszczycić się ciekawą historią powstania.

Playa del Amor: jak powstała "plaża miłości"?

Meksykańska "plaża miłości" nie jest dziełem sił natury, ale stanowi doskonały przykład na to, że z założenia destrukcyjna działalność człowieka, może przyczynić się do powstania prawdziwych arcydzieł. Pojawienie się skalnego krateru jest efektem testów materiałów bombowych na początku XX wieku - wówczas na tym terenie znajdował się poligon armii meksykańskiej. W wyniku eksplozji jednego z niebezpieczniejszych materiałów, powstało jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. 

Obecnie nie ma tu już poligonu, teren został objęty ochroną jako rezerwat przyrody - dziennie plażę może odwiedzić maksymalnie 116 osób.  Po tym, jak turyści zaczęli dzielić się swoimi zdjęciami Playa del Amor w mediach społecznościowych, miejsce to zaczęło się cieszyć sporym zainteresowaniem. Stało się prawdziwym rajem dla wielbicieli niecodziennych widoków.

Zobacz także

Zobacz także

Jak dotrzeć na "ukrytą plażę" w Meksyku?

Nie bez powodu Playa del Amor w Meksyku nazywana jest "ukrytą plażą". Dotarcie do tego miejsca nie należy do najłatwiejszych. Warto wiedzieć, że Playa del Amor jest zamykana dla turystów od maja do września w celu ochrony korali. Przez pozostałą część roku turyści mogą tu przybywać z licencjonowanymi agencjami turystycznymi.

Jak przebiega taka wyprawa? Najpierw zorganizowaną wycieczką z przewodnikiem docieramy na Wyspy Marieta. Kiedy już dotrzemy do tego miejsca, pozostaje jeszcze dostać się na plażę. Jest ukryta i niewidoczna z zewnątrz, więc aby móc cieszyć się jej pięknem, trzeba pokonać podwodny tunel, który łączy plażę z Pacyfikiem. Ponieważ poziom wody jest dość wysoki, można tam dotrzeć nurkując lub płynąc kajakiem. 

Jak zostało wcześniej wspomniane, plażę może odwiedzić w ciągu dnia maksymalnie 116 osób. Każdy z 15 turystów, którzy tu przypłyną w czasie wycieczki, może przebywać na plaży jedynie 30 minut. Nurkowanie w okolicach, wyrzucanie śmieci oraz zabieranie czegokolwiek z wysp jest zabronione. Zakazy i ograniczenia mają pomóc w ochronie cennego ekosystemu.

Wyspy Marieta położone są na zachodnim wybrzeżu Meksyku, około 180 km na południe od Puerto Vallarta. Są to dwie niewielkie, niezamieszkałe wysepki będące niezwykłym siedlisko tysięcy gatunków tropikalnych ryb, morskich żółwi, delfinów i innych zwierząt, które przyciągają miłośników przyrody.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Basen stworzony przez naturę. Cenote Ik Kil to miejsce nie z tej Ziemi

•  Godzinne kolejki do idealnego selfie? Plaża na Bali przeżywa prawdziwe oblężenie

___

RadioZET.pl/NC